15.04.2024 12:30 0 źródło GIS

Ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Trzy partie herbat niebezpieczne dla zdrowia

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu trzech partii herbat wycofanych z rynku. Spożycie tych produktów może być niebezpieczne dla zdrowia konsumentów.

Alkaloidy pirolizydynowe w herbacie Earl Grey

W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w herbacie czarnej aromatyzowanej EARL GRAY. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać zagrożenie w przypadku dzieci – ostrzega GIS.

Jak podkreśla GIS, nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie. W wyniku działań doraźnych firma Livee Polska sp. z o.o. wycofała herbatę Lord James Earl Grey o numerze partii 098/2022 z sieci sklepów Dino.

Kwestionowana herbata w ilości 220 szt. została zutylizowana. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie – zapewnia GIS.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: Herbata Czarna Earl Grey ,,LORD JAMES” Premium Quality Tea

Marka: LORD JAMES

Numer partii: 098/2022

Data produkcji: 10/2022

Data minimalnej trwałości: 10.2025

Wyprodukowano w Kenii na zlecenie: Livee Polska sp. z o.o., ul. Zarzecze 136A, 30-134 Kraków

mat. GIS

mat. GIS

Pestycyd w herbacie liściastej Yunan

W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu w herbacie czarnej liściastej Yunan. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego produkt o podanym numerze partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów – czytamy w komunikacie GIS.

Jak informuje GIS, nie należy spożywać partii produktu określonego w komunikacie. Firma EDAL II Sp. z o.o. przekazała, że wszyscy odbiorcy partii herbaty zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i w trybie pilnym następuje wycofanie produktu z rynku.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanej partii produktu – zapewnia GIS.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: Herbata czarna liściasta Yunan, 100 g oraz 1000 g

Marka: EDAL

Numer partii: 518

Najlepiej spożyć przed końcem: 08.2026

Kraj pochodzenia: Wietnam

Producent: EDAL II Sp. z o.o., Żychów 41, 62-850 Lisków

mat. GIS

mat. GIS

Alkaloidy pirolizydynowe w herbacie Earl Grey

W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w herbacie czarnej aromatyzowanej Earl Grey. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów – czytamy w komunikacie GIS.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, nie należy spożywać partii produktu określonej w komunikacie. 20 lutego 2024 r., producent podjął decyzję o wycofaniu przedmiotowej partii produktu.

Po otrzymaniu informacji zwrotnych od wszystkich kontrahentów przedsiębiorca w dniu 25 marca 2024 r. zakończył proces wycofania od odbiorców oraz zutylizował zwrócone opakowania kwestionowanego produktu – zapewnia GIS.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: EARL GREY, herbata czarna aromatyzowana, ekspresowa, 200g

Marka: SIR ROGER

Najlepiej spożyć przed końcem / nr partii: 12.2025/0041

Producent: Roger Sp. z o. o., ul. Nowoursynowska 112, 02-979 Warszawa

mat. GIS

mat. GIS

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...