21.02.2024 16:00 12 TS/UM Gdynia

2 tys. wagonów węgla rocznie mniej. Elektrociepłownia w Gdyni jest o krok bliżej zeroemisyjności

źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W efekcie emisja gazów cieplarnianych ma zostać obniżona o 40 proc. We wtorek, 20 lutego 2024 roku, w elektrociepłowni w Gdyni podpisano umowę między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej instalacji gazowej.

Podpisanie umowy między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej (produkującej zarówno energię cieplną, jak i prąd) instalacji opartej na pięciu silnikach gazowych to kolejny etap dekarbonizacji elektrociepłowni w Gdyni.

Certyfikowaną metodologią policzyliśmy ślad węglowy i przyjęliśmy założenie, że do roku 2030, więc w bardzo krótkim czasie, ten ślad węglowy będzie obniżony o 43%. Kluczowym graczem w tej grze jest właśnie współpraca z PGE Energią Cieplną – podkreślał podczas podpisywania umowy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Jak mówiła obecna na uroczystości Małgorzata Banasik z Zarządu PGE S.A., celem jest poprawa komfortu życia mieszkańców, świeże powietrze oraz zdrowie dzieci.

To wszystko wymaga znacznych działań. Budowa nowego źródła kogeneracyjnego z wykorzystaniem silników gazowych tutaj, w Gdyni jest ważną inwestycją, która znacząco obniża emisję – powiedziała Małgorzata Banasik.

Umowę ze strony PGE Energia Ciepła S.A. podpisali prezes zarządu tej firmy Maciej Jankiewicz oraz Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

— Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie do roku 2027 emisji CO2 o niemalże 200 tys. ton, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na prawie 200 dni w ciągu roku - powiedziała Ewa Barszcz.

Planowane efekty po zakończeniu 2. etapu dekarbonizacji w EC Gdynia:

  • 2000 wagonów węgla rocznie mniej,

  • obniżenie emisji tlenków siarki o 90 proc.,

  • obniżenie emisji tlenków azotu o 75 proc.,

  • obniżenie emisji pyłów o 95 proc.,

  • obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc..

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.