17.01.2024 12:30 8 Redakcja
To jedna z najbardziej znanych i lubianych potraw, przysmak obecny na prawie wszystkich kontynentach – pizza. 17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy.
Pizza to tradycyjne włoskie danie. Właśnie tam zjemy smakowity placek przyrządzony na cienkim cieście z przyprawami i dodatkami, z których najważniejszy to sos pomidorowy. Jednak Włochy nie były pierwszym miejscem gdzie podawano pizzę. Płaski chleb, który smarowano oliwą i posypywano ziołami oraz czosnkiem znali już starożytni Grecy.
W VI w p. n. e. potrawa trafiła do Rzymu, a po pojawieniu się pomidorów w XVII w., stały się one nieodzownym elementem placka i występowały w postaci sosu pomidorowego. Pierwsza pizza we współczesnej postaci została przyrządzona w 1889 roku. Piekarz przygotował placek w barwach Włoch dla królowej państwa, która odwiedzała Neapol. Czerwoną barwę tworzyły pomidory, białą mozarella, a zieloną bazylia. Pizzę na cześć królowej nazwano Margherita, funkcjonuje ona do dziś i jest najbardziej popularną wersją potrawy.
Rodzajów pizzy jest wiele, kompozycje mogą być różne, a restauracje prześcigają się w gatunkach i formach podawania przysmaku. Odmiany cechuje przede wszystkim rodzaj ciasta, ale również dodatki. W każdym państwie pizza smakuje inaczej, przyrządzana jest według lokalnych tradycji.
Największa pizza powstała 8 grudnia 1990 roku w Johanesburgu w Afryce Południowej. Jej średnica to 37,4 metra. Żeby ją zrobić potrzebne było 500 kg mąki, 800 kg sera i 900 kg sosu pomidorowego!
Z okazji Światowego Dnia Pizzy zapytaliśmy naszych Czytelników, gdzie podają najlepszą pizzę:
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.