13.12.2023 14:41 0 MS/Starogard Gdański

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak możemy uczcić ten dzień?

Zdjęcie: Sejm RP

13 grudnia na zawsze zapisał się w pamięci Polek i Polaków jako data wprowadzenia stanu wojennego. Aby uczcić te pamiętne wydarzenie odbyły się dziś uroczystości w całym kraju.

Stan wojenny

42 lata temu, 13 grudnia 1981 r., władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem było zdławienie niezależnego ruchu społecznego, który z wielką mocą ujawnił się w sierpniu 1980 r., a następnie w formie związku zawodowego „Solidarność” przyciągał coraz szersze kręgi obywateli mających nadzieję na poprawę sytuacji bytowej oraz na poszanowanie przez rządzących praw człowieka. – czytamy na stronie Sejmu RP.

W parze z zaostrzeniem przepisów szło ich brutalne egzekwowanie, często wykraczające poza granice drakońskiego prawa. Liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych stanu wojennego szacuje się na od ok. 50 do ponad 100. (...) Koszty społeczne stanu wojennego miały jednak o wiele szerszy zasięg. Zaliczyć do nich należy stosowane przez władze represje, np. zwolnienia z pracy, często z połączone z zakazem wykonywania zawodu, zmuszanie do opuszczenia kraju. – przypomina strona rządowa.

Zapal Światło Wolności

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do wzięcia udziału w kampania społecznej „Zapal Światło Wolności”. Na znak jedności z Polakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do takiego gestu solidarności wezwał również prezydent USA Ronald Reagan. – Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – powiedział w bożonarodzeniowym orędziu do narodu amerykańskiego.

Wirtualną świecę można zapalić na tej stronie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...