27.11.2023 14:56 1 TS

Zmarł Paweł Huelle. Autor 'Weisera Dawidka' był związany z Gdańskiem

fot. G. Mehring/gdansk.pl

W wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle. Autor m.in. 'Weisera Dawidka' związany był z Gdańskiem i Pomorzem. Był zaangażowany w działalność NSZZ "Solidarność". O jego śmierci poinformowała 27 listopada 2023 roku m.in. Rada Miasta Gdańska.

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku.

Był zaangażowany w działalność NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi. Swoją twórczość w większości poświęcił rodzinnemu Gdańskowi. Uznanie czytelników przyniosła mu debiutancka powieść "Weiser Dawidek", wydana w 1987 roku, która doczekała się kilku wydań i tłumaczeń na języki obce - poinformowała w swoich mediach społecznościowych Rada Miasta Gdańska.

Huelle za swoją działalność i twórczość był nagradzany. W 2012 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 1988 za publikację Weiser Dawidek został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W 2008 za powieść Ostatnia Wieczerza był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...