25.11.2023 16:00 0 Tomasz Smuga/7PBOT

Ferie zimowe z terytorialsami na Pomorzu. Uczestnicy m.in. nauczą się strzelać i poznają taktykę wojskową

fot. 7PBOT

Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu jak spędzić nadchodzące ferie zimowe, to możesz dołączyć do pomorskich terytorialsów. - „Ferie z WOT” to kolejna edycja programu, który ma za zadanie ułatwić pełnoletnim uczniom, studentom czy nauczycielom zrealizowanie obowiązkowego szkolenia szesnastodniowego, przed złożeniem przysięgi wojskowej - zachęca 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

W 2024 roku ferie zimowe w województwie pomorskim zapowiedziano od 29 stycznia do 11 lutego. Jak co roku, jest to okres wolny od zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych. Projekt „Ferie z WOT”, jest adresowany głównie do osób, które mają wtedy wolne i chcieliby poświęcić ten czas na szkolenie wojskowe. Dwa pierwsze dni przeznaczone na sprawy administracyjne i umundurowanie wyznaczono na 9-10 grudnia 2023 r.

Jak będzie przebiegało szkolenie?

Podczas szkolenia, każdy zapozna się z podstawowym wyposażeniem i uzbrojeniem wykorzystywanym na co dzień przez Wojska Obrony Terytorialnej. Żołnierze rozpoczną swoje zapoznawanie się z karabinkiem GROT podczas zajęć na strzelnicy. Poprawią sprawność fizyczną, zapoznają się z taktyką wojskową, topografią. Odbędą się zajęcia z pierwszej pomocy. Wszystko to pod okiem doświadczonych instruktorów, często byłych żołnierzy wojsk specjalnych.

Projekt „Ferie z WOT” od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ochotników. Stanowi on idealne rozwiązanie dla uczniów, studentów oraz nauczycieli i rodziców. Ponadto pozwala aktywnie spędzić zimową przerwę międzysemestralną. Zaangażowanie ochotników w ten projekt to swoisty wyraz odpowiedzialności młodego pokolenia! - podkreśla gen. bryg. Krzysztof Stańczy, p.o. dowódcy terytorialsów.

Projekt „Ferie z WOT” powstał w 2019 roku. Jak informują w 7PBOT szkolenia będą prowadzone we wszystkich brygadach OT rozmieszczonych na terenie całego kraju. Większość jednostek szkolenie podstawowe przeprowadzi na terenie działania brygad, blisko lokalnych społeczności lub na pobliskich ośrodkach szkolenia poligonowego. Powołania do jednostek wojskowych WOT będą się odbywać zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem ferii w poszczególnych województwach. Każde ze szkoleń zakończy tradycyjna przysięga wojskowa.

Jak się zapisać?

Należy skontaktować się z rekruterem WOT z powiatu na którym się mieszka, wyszukując kontakt na stronie Rekruterzy WOT lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 - 15:30). W powiecie wejherowskim numer telefonu do rekrutera to 509 689 291.

Można także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, które znajdzie się na stronie centra rekrutacji - CWCR (wojsko-polskie.pl).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...