20.11.2023 14:16 1 MS/Centrum Kultury w Świeciu

Centrum Kultury w Świeciu zaprasza na zajęcia edukacyjne o zwyczajach andrzejkowych i katarzynkowych

pixabay

Centrum Kultury w Świeciu zaprasza na zajęcia edukacyjne. Dowiemy się z nich o zwyczajach andrzejkowych, ale też mniej znanych, katarzynkowych.

W** Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej**, w dniach 21-24 listopada odbędą się zajęcia edukacyjne „Zwyczaje Katarzynkowe i Andrzejkowe na Pomorzu”. Na spotkaniu można będzie dowiedzieć się o dawnych wróżbach, a nawet zobaczyć kilka z nich na żywo.

Kiedy się odbywały i na czym polegały te zwyczaje?

Według większości źródeł katarzynki obchodzone były w nocy z 24 na 25 listopada, a andrzejki w nocy z 29 na 30 listopada. W dawnych czasach te dwie noce były bardzo ważne w kwestiach wróżb matrymonialnych, ale nie tylko. Dotyczyły też spraw majątkowych, czy owocnej pracy.

Początkowo katarzynki i andrzejki były dwoma oddzielnymi świętami podczas których chłopcy i dziewczęta mogli wywróżyć sobie partnera. Z czasem zwyczaj katarzynek zaniknął, zostając wypartym przez andrzejki. Obecnie to właśnie podczas andrzejek wróżą sobie zarówno młodzi mężczyźni, jak i młode kobiety.

Zajęcia skierowane są do młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Odbędą się w godzinach 8:00-15:00. Czas trwania to około 45 minut. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych opowieściami o wróżbach i zwyczajach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...