20.11.2023 08:11 0 MS

Wyniki Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023

pixabay

Opublikowano Ranking Gmin Województwa Pomorskiego 2023. W powiecie starogardzkim Starogard zajmuje drugie miejsce. Jak wygląda w ujęciu ogólnym?

Pierwsze miejsce w powiecie starogardzkim w tegorocznym rankingu zajęła Gmina Miejska Skórcz. Zachowała ona swoją pozycję z poprzedniego roku. Starogard również obronił swoje ubiegłoroczne miejsce. Na trzecim uplasowała się Gmina Czarna Woda, zastępując Gminę Skarszewy.

W rankingu wzięło udział 119 gmin. Miasto Starogard Gdański zajmuje miejsce 33. Awansował w kategorii gmin miejskich i obecnie jest na pozycji 14.

Czym jest ten ranking?

Jak możemy przeczytać na stronie Starogardu Gdańskiego: "Celem Rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społecznego i gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych." Realizowana jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Gdańsku.

Na stronie Fundacji czytamy: "Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Odpowie między innymi na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, czy mieszkańcom Województwa Pomorskiego żyje się coraz lepiej."

W Rankingu biorą udział wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu, czyli Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu. Udział jest bezpłatny, a za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Nagrody zostają przyznane w następujących kategoriach: Gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi oraz liderzy województwa.

Wykaz zwycięzców i szczegółowe informacje dostępne są na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...