16.11.2023 09:35 0 MS/Starogard Gdański

W Starogardzie Gdańskim oddano do użytku miasteczko rowerowe

jowej.jpg

15 listopada otwarte zostało nowe miasteczko rowerowe w Starogardzie Gdańskim. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na Pomorzu!

W środę 15 listopada miasteczko zostało oficjalnie przekazane do użytku. Pierwszymi użytkownikami, a więc i testerami, byli uczniowie** Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ul. Traugutta**, gdyż to przy tej właśnie szkole obiekt się mieści. Od wczoraj mogą korzystać z niego wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli siódmy rok życia.

Jak dowiadujemy się ze strony Starogardu Gdańskiego, to właśnie ten projekt zwyciężył w 7 edycji Budżetu Obywatelskiego 2022 roku. Miasteczko miało być jednak dużo prostsze i słabiej wyposażone. Dzięki dodatkowym środkom z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projekt uzyskał rozmach. Pozwoliło to stworzyć jedno z najnowocześniejszych miasteczek rowerowych w całym regionie.

Miasteczko ma służyć do szkoleń i ćwiczeń poruszania się w ruchu drogowym przez pieszych, rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg, również elektrycznych. To miniaturowe miasteczko posiada wszystko, dzięki czemu może odwzorować prawdziwe sytuacje na drogach. Zobaczymy więc skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, z ruchem okrężnym oraz z sygnalizacją świetlną. Jezdnie są jedno i dwupasmowe, skrzyżowane bywają zarówno równorzędnie jak i podrzędnie.

Oprócz samego miasteczka w ramach projektu szkoła została wyposażona również w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego. Są to między innymi: symulator roweru, symulator zderzenia, czy trenażer czasu reakcji. Projekt objął również powstanie trzech przejść dla pieszych: dwóch na ulicy Księdza Kalinowskiego, ajedno na ulicy Świętojańskiej. Zwiększy to z pewnością bezpieczeństwo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...