17.05.2023 05:40 0 MW/KP PSP Tczew

5-letni Józio Majewski bohaterem Dnia Strażaka w Tczewie

Fot. st. ogn. Rafał Stasiewicz

Ile dają szkolenia z prewencji społecznej przekonał się 5-letni Józef Majewski i jego babcia. Kobieta podczas nieobecności w mieszkaniu męża doznała udaru niedokrwiennego mózgu, w wyniku czego straciła władzę nad częścią ciała. Na szczęście kobietę udało się uratować, a mały Józio za swoją postawę podczas obchodzonego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie Dnia Strażaka otrzymał "Iuvenis Forti". Odznaczenie jest przyznawane przez Komendanta Głównego Straży Pożarnej, którzy swoją wzorową postawą przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej.

W dniu 5 kwietnia br. mały Józef był chory i przebywał pod opieką dziadków- opowiada o uzasadnieniu przyznania Józiowi odznaczenia mł.kpt. konrad Majewski, z KP PSP w Tczewie. — W godzinach przedpołudniowych Jego dziadek wyszedł prowadzić prace w ogrodzie. Krótko po Jego wyjściu, babcia Józia doznała udaru niedokrwiennego, w wyniku którego straciła władzę nad częścią ciała, nie mogła wstać i miała problemy z prawidłową mową. Józek na prośbę babci, widząc co się stało, odnalazł i zaalarmował dziadka. Dzięki szybkiemu wezwaniu zespołu ratownictwa medycznego babcia trafiła na oddział udarowy szpitala w Starogardzie Gdańskim, gdzie dzięki szybkiej reakcji od wystąpienia objawów otrzymała leczenie trombolityczne. Z dniem 13.04 została wypisana ze szpitala, a większość Jej objawów ustąpiła.

Fot. st. ogn. Rafał Stasiewicz

Dzięki takiej postawie i szybkiej reakcji Józia, jego babcia nie doznała uszerbku na zdrowiu.

Młodszy kapitan przypomina, że zaledwie dwa tygodnie przed zdarzeniem, odbywały się zajęcia z prewencji społecznej prowadzonej przez jednego z druhów z KP PSP w Tczewie. To na tych zajęciach dzieci poznały sposoby zachowań podczas sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. Ponadto omówione zostało, jak zachować się w przypadku obecności i w pobliżu innego dorosłego lub jak prawidłowo wykonać i przeprowadzić zgłoszenie alarmowe na nr 112.

Fot. st.ogn. Rafał Stasiewicz

Józef Majewski ma w domu wzór do naśladowania, gdyż jest synem jednego z funkcjonariuszy  KP  PSP  Tczew.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...