12.05.2023 09:28 0 MW/KPP w Tczewie

Rozbito gang samochodowy działający w Polsce i Niemczech

Fot. KPP w Tczewie

Funkcjonariuszom m.in. z CBŚP i KWP w Gdańsku udało zlikwidować się 5 „dziupli samochodowych”, zatrzymać 7 osób, odzyskać 5 ukradzionych pojazdów oraz zabezpieczyć kilka tysięcy części samochodowych pochodzących z co najmniej 120 skradzionych aut. To wszystko dzięki współpracy CBŚP i KWP w Gdańsku, wspieranych przez KWP w Szczecinie, Gorzowie Wlkp. i Poznaniu, SPKP w Gdańsku i Bydgoszczy oraz we współpracy z niemiecką Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig. W sumie w akcji brało udział blisko 200 funkcjonariuszy.

Do zatrzymywania czwórki podejrzanych i dwóch volkswagenów skradzionych w Niemczech, doszło na autostradzie A2 w okolicach Poznania. Ponadto w samochodzie, którym poruszali się zatrzymani mężczyźni znaleziono i zabezpieczono narzędzia służące do kradzieży pojazdów, które ukryli w wentylacji samochodu.

Fot. KPP w Tczewie

Kolejne czynności funkcjonariusze wykonali na Pomorzu, gdzie przeszukali 18 nieruchomości, odkrywając 5 „dziupli samochodowych”- powiedziała st. Post. Katarzyna Ożóg, z KPP w Tczewie. — W miejscach ukrycia oraz rozbiórki skradzionych samochodów zatrzymano 3 kolejnych mężczyzn, w tym prawdopodobnego organizatora procederu oraz jego wspólnika, a także osobę podejrzaną o ukrywanie oraz rozbiórkę na części pojazdów pochodzących z kradzieży. W wyniku przeszukań zabezpieczono volkswageny z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi, w tym samochód skradziony trzy dni wcześniej w Pruszczu Gdańskim.

Fot. KPP w Tczewie

W sumie funkcjonariusze odzyskali 5 skradzionych aut, czym uniemożliwili rozłożenie ich na części. Ponadto przejęli też kilka tysięcy różnych części samochodowych, w tym bryły pojazdów, elementy nadwozia, a także podzespoły elektryczne. Śledczych uważają, że zabezpieczone elementy pojazdów pochodzą z co najmniej 120 samochodów skradzionych z terenu Polski i Niemiec. Mundurowi ustalają również numery identyfikacyjne 250 innych elementów pojazdów zabezpieczonych w toku przeszukań. Według wstępnych szacunków, wartość skradzionych aut z Niemiec to blisko 3 mln zł.

Fot. KPP w Tczewie

Funkcjonariusze na bieżąco aktualizują listę skradzionych pojazdów oraz doliczają kolejne kwoty do pełnej wartości kradzieży. Sprawa jest w toku, dlatego już teraz na poczet kar zabezpieczono gotówkę, samochód i motocykle o wartości 1 mln zł.

Fot. KPP w Tczewie

Podejrzanych doprowadzono do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Fot. KPP w Tczewie

Zarzuty przedstawione zatrzymanym dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży pojazdów lub paserstwa. Za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na wniosek prokuratora. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania - dodała tczewska funkcjonariuszka policji.

Fot. KPP w Tczewie

Fot. KPP w Tczewie


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...