13.01.2023 00:48 0 MW

Wzrosły ceny biletów na przejazdy pociągami PKP InterCity. O ile? Sprawdźmy

Fot. MW

Jest i ona. Podwyżka cen biletów na pociągi dalekobieżne tzw. TLK,IC i Pendolino. Spółka PKP InterCity skok cen tłumaczy:'Rosnącymi kosztami działalności, przede wszystkim wyższymi cenami energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji'. Wzrost kosztów przejazdu obowiązuje od 11 stycznia. Zobaczmy realnie o ile one wzrosły? Drogo?

Ceny energii elektryczne wzrosły. Pociągi jeżdżą na prąd. Co za tym idzie, spółka racjonalnie podeszła do kosztów i podniosła ceny. Tak jak do baku samo się nie naleje, tak za prąd trzeba zapłacić.

W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją - na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity- tłumaczy spółka PKP Intercity. — Należy także zwrócić uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która za listopad tego roku wyniosła 17,5%, a także stały wzrost stóp procentowych.

Ostatnia tak duża różnica w cenie biletów miała miejsce w latach 2013-2014.

Co ważne, zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi- podkreśla spółka.

A teraz konkretnie

Na podstawie przeprowadzonych szczegółowych analiz PKP Intercity podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

• 17,8% dla kategorii EIP- Pendolino

• 17,4% dla kategorii EIC;

• 11,8% dla kategorii TLK/IC.

I tak kupując bilet na Pendolino na odcinku Gdańsk Główny-Warszawa Centralna w 2 klasie zapłacimy o 30 zł więcej (z 169 zł na 199 zł).

I teraz odpowiedź na pewien fake news. Otóż rodzina 4 osobowa (2 dorosłych z 2 dzieci) zapłaci za kurs z Gdyni Głównej do Krakowa w 2 klasie na 880,64 zł. Dzieci mają zniżki 37 proc, zaś do 4 lat nie płacą nic. Ponadto można zyskać kupując bilet wcześniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem możemy zyskać 272 zł (z 880 zł do 602 zł).

Cenę przejazdu można obniżyć korzystając z licznych ofert promocyjnych funkcjonujących u przewoźnika.

W 2022 roku z usług PKP Intercity skorzystało według pierwszych danych rekordowe blisko 59 mln osób. PKP Intercity udostępniło pulę 1,2 miliona biletów w cenach promocyjnych w ramach oferty Promo.

Kombinacji i promocji na tańszy zakup biletu jest mnóstwo. Trzeba tylko wiedzieć tylko kiedy chcemy jechać, z kim i dokąd. Wówczas możemy dopasować ofertę pod wyjazd i swój budżet. Czy pojedziemy Pendolino czy zwykłą TLK-ą to zależy od nas.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...