05.11.2022 13:18 0 MW

Stracił 10 tysięcy złotych. Tczewianin oszukany metodą na BLIK-a

Fot. Pixabay.pl

Pomimo licznych apeli policji nadal zdarzają się przypadki wyłudzeń i kradzieży z kont ich właścicieli. Pojawiają się też nowe metody, na ktore dają się nabrać kolejni naiwni m.in. 53-latek z Taczewa.

Oglądamy TV, czytamy gazetę, przeglądamy internet i wszędzie widzimy apele policji, by nie dawać się nabrać na metodę na wnuczka, klikać w podejrzane linki, nie podawać danych przez telefon. I co? I dalej codziennie funkcjonariusze odnotowują kolejne przypadki oszukanych ludzi.

Ostatnio częstym sposobem dokonywania przestępstw, jest oszustwo BLIK- tłumaczy st.post. Katarzyna Ożóg, z KPP w Tczewie. Oszust wysyła wiadomość, która zwykle sugeruje użytkownikowi, aby kliknął odsyłacz w celu wprowadzenia swoich informacji osobistych. Po uzupełnieniu formularza oszust otrzymuje wszystkie niezbędne dane, aby móc dokonać wypłaty pieniędzy z bankomatu.

W ten sposób został oszukany 53-letni tczewianin.

W tym przypadku oszust skontaktował się, aby kupić przedmiot wystawiony na jednej z platform zakupowych- opowiada funkcjonariuszka policji. — Fałszywy kupujący wprowadził w błąd co do transakcji, wysyłając 53-latkowi link z fałszywą stroną, gdzie miał wpisać swoje dane, przez co oszust uzyskał dostęp do konta mężczyzny. Oszust wygenerował kod BLIK, za pomocą którego wypłacił 10 tysięcy złotych z konta mieszkańca Tczewa.

Policja przypomina, by nie otwierać linków lub załączników podanych w wiadomościach e-mail, które wzbudzają wątpliwości, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie lub będą łączyły nas z fałszywymi adresami służącymi do wyłudzenia pieniędzy, lub kradzieży tożsamości.

Wszelkich płatności bankowych dokonywać z wykorzystaniem protokołu https (oznaczony ikoną w kształcie kłódki), który zapewnia bezpieczeństwo transmisji danych. Warto też wyświetlić certyfikat poświadczający bezpieczną transmisję danych, gdyż bardziej wyrafinowani sprawcy przestępstw potrafią użyć protokołu https, ale nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24