16.10.2022 03:00 0 MW
I jak? Lodówka posprzątana? Dużo wyrzuciliście? Pewnie niepotrzebnie. Dlatego, że zobaczyliście napis: "spożyć przed" lub "spożyć do". Zobaczcie czym to się różni i jak nie marnować pieniędzy i żywności.
Zgodnie z przepisami unijnymi każda opakowana żywność musi być oznakowana terminem przydatności do spożycia "należy spożyć do" lub "najlepiej spożyć przed". Jest to informacja dla konsumentów o tym, jak długo oraz w jakich warunkach można przechowywać dane produkty spożywcze.
Należy spożyć do
I tak "należy spożyć do" jest to data, której nie przekraczamy i po nim nie jemy tych produktów. Informacja ta dotyczy bezpieczeństwa żywności. Jest to wskazówka o przydatności do spożycia przed wskazaną datą, po upływie której żywność przestaje być bezpieczna dla konsumenta i może zaszkodzić zdrowiu.
Fot.MW
Najlepiej spożyć przed
Najlepiej spożyć przed, ale czy musimy? Nie! Jeżeli trzymaliśmy produkty zgodnie z zaleceniem producenta termin ten jest wydłużony? Ile? To zależy od produktu i jego strukturze po otwarciu. Kawa, kasza lub konserwy mogą nieznacznie różnić się nią po otwarciu. Mogą już już nie mieć tych walorów smakowych, co wcześniej. Dlatego nie warto wyrzucać ich po tej dacie.
Fot. MW
Naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem żywności ściśle współpracują z podmiotami działającymi na rynku spożywczym, aby upewnić się, że stosowane są te same kryteria przy ustalaniu ww. dat i terminów.
Teraz łatwiej będzie czytać Wam etykiety i nie marnować jedzenia. Pamiętajmy, by te z krótkim terminem ważności "należy spożyć do" trzymać w lodówce zawsze pod ręką. Warto też szukać przepisów na wykorzystanie resztek. Jogurty posłużą nam do ciast, chleba (maślanka) lub do zupy (naturalny), jako zabielacz. Pomysłów jest wiele więc: "Powiedz Stop Marnowaniu Żywności".