28.09.2022 18:29 0 MW/KPP w Tczewie

Idziemy na grzyby-bezpiecznie!

Fot.MW

Grzybobranie wzbudza w nas entuzjazm, dlatego tak chętnie ruszamy z koszykami w ich poszukiwaniu. Komenda Powiatowa Policji w Tczewie podpowiada, co zrobić by wrócić z wyprawy cało i zdrowo. Przeczytajcie sami.

Aby czuć się komfortowo i uniknąć wielu zagrożeń w lesie podczas grzybobrania, należy stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których mówią policjanci.

Pamiętajmy:

Najlepszą porą dnia na wędrówkę po lesie jest poranek, gdy jest już jasno, a do zmierzchu mamy sporo czasu.

Przed planowaną wyprawa do lasu upewnijmy się, czy telefon, który zabierzemy ze sobą jest naładowany. Zarówno komórka, jak i latarka bardzo nam się przydadzą w momencie zagubienia, ponieważ telefon posłuży nam do wezwania pomocy, ale także pomoże ustalić naszą lokalizację.

Starajmy się nie wybierać do lasu w pojedynkę, wybierzmy się w towarzystwie, a podczas grzybobrania nie oddalajmy się od swoich towarzyszy, pozostając w zasięgu wzroku.

Jeśli idziemy na grzyby sami, poinformujmy swoich bliskich o tym, gdzie się wybieramy i podajmy przybliżony czas powrotu.

Jeżeli wybieramy się na grzybobranie autem, pozostawmy go w widocznym miejscu. Pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu samochodu, aby nie stanowił łatwego łupu dla złodziei, a także nie zostawiajmy w nim wartościowych przedmiotów.

Na spacer po lesie zawsze powinniśmy być ubrani stosownie do pogody, przede wszystkim włóżmy odpowiednie buty i kurtkę przeciwdeszczową, nie zapominając o elementach odblaskowych, które mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku akcji poszukiwawczej.

Jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, zabierzmy ze sobą wodę do picia i coś do zjedzenia.

Starajmy się kontrolować i zapamiętywać charakterystyczne elementy w danym terenie, które mogą nam posłużyć jako punkty odniesienia w odnalezieniu drogi powrotnej.

Zawsze zapoznajmy się z oznaczeniami i regulaminami, które są umieszczone przed wejściem do lasu.

Gdy znajdziemy przedmioty, które wyglądają jak niewybuchy z czasów wojny, nigdy ich nie dotykajmy, tylko powiadommy Policję.

Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.

W razie, gdy zabłądzimy w lesie, nie zwlekajmy i zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.

Kiedy **odnajdziemy **drogę do domu, poinformujmy Policję. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Dzięki tym wskazówkom możemy bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

To co idziemy na grzybobranie?


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24