28.09.2022 10:12 0 MW

Już w ten piątek wernisaż 'Portrety życia' od twórczej Grupy z Rokocina

Fot. mat. pras.

Już w ten piątek 30 września w starogardzkim Ratuszu obejrzymy wyjątkowy wernisaż' Portrety życia' Grupy Twórczej z Rokocina. Za pomocą sztuki, twórcy chcą przybliżyć odbiorcy ich codzienne życie w DPS. Materiały do prac pozyskali sami podopieczni. Start o godz. 18.

W skład grupy wchodzą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie i ich opiekunowie.

Każda wystawa to nowe wyzwanie, a poniekąd przygoda, która mobilizuje do nowych pomysłów i szukania sposobów ich realizacji- powiedziała Berenika Gliniecka z DPS w Rokocinie. — To również skuteczna forma rozwoju kreatywności oraz ciekawy sposób spęczania czasu dla wszystkich, którzy ją tworzą.

Arteterapia, czy inaczej artterapia, czyli terapia przez sztukę. Dokładniej, jest to rodzaj psychoterapii, która wykorzystuje różne dziedziny artystyczne. Pozytywny wpływ sztuki na psychikę człowieka znany jest od dawna. Arteterapię stosowali już pod koniec XIX w. dwaj francuscy psychiatrzy A. A. Tardieu i M. Simon, ale sam termin - z ang. "art therapy" – po raz pierwszy został użyty przez angielskiego nauczyciela, Adriana Hilla w 1942 roku.

Różne techniki jeden cel

Dzięki współpracy z mieszkańcami zrodził się pomysł ukazania fragmentów ich życia w ośrodku. Prace zostały wykonane różnymi technikami, przy pomocy różnych materiałów co pozwoliło na zaangażowanie szerszego grona mieszkańców.

Celem wystawy jest przybliżenie Państwu świata, w którym na co dzień przebywają mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej- dodaje Berenika Gliniecka. — Wystawa to również możliwość budowania relacji społecznych, tak ważnych w życiu każdego człowieka.

Kierownikiem prac i pomysłodawcą wystawy jest pani Katarzyna Mokwa, wieloletni pracownik, instruktor terapii zajęciowej Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie.

Przygotowanie wystawy trwało półtora roku.

Właśnie wtedy powstał tytuł oraz pomysł na użycie różnych technik, aby mieszkańcy mogli wykonać prace samodzielnie. Wykonawcy sami zbierali materiały do ich wykonania takie jak: kamyczki, muszelki, ziarenka, a później w zaciszu warsztatów tworzyli prace, które można oglądać podczas wystawy.

Sztuki jest piękną formą wyrażania siebie i emocji, a tworzona wspólnie buduje i wzmacniania więzi społeczne. Zapraszamy serdecznie 30 września 2022 r. na godzinę 18.00 do Ratusza w Starogardzie Gdańskim- zachęca pracownica DPS-u.

Serdecznie zapraszamy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...