15.09.2022 12:41 36 AS/Ministerstwo Zdrowia COVID-19

Przybywa chorych na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia reaguje

Fot. facebook.com/MZ_GOV_PL

Na dzisiejszej (15 września) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianie zasad szczepień przeciw COVID-19. Od jutra osoby powyżej 12 roku życia będą mogły się zaszczepić czwartą dawką.

Od 16 września wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej trzy miesiące wcześniej — ogłosił minister Adam Niedzielski.

Jak informuje ministerstwo do tej pory wystawili 5 mln skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą, skorzystało około 1,6 mln osób. W nocy z 15 na 16 września wystawią kolejne 5,8 mln e-skierowań, chodzi tu o wszystkich pacjentów powyżej 12. roku życia. Jak przekonuje minister najważniejszą bronią w walce z pandemią pozostają szczepienia.

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem liczby zakażeń, ma to związek z powrotem do pracy i powrotem dzieci do szkół. Monitorujemy sytuację, liczba zakażeń to ostatnio ok. 6 tys. zakażeń na dobę, ale nie rośnie liczba pacjentów w szpitalach ani pod respiratorami, od 1,5 miesiąca mamy stałą liczbę ok. 40 pacjentów pod respiratorami — mówił minister zdrowia.

Zobacz również: W wejherowskim szpitalu ponownie ruszył punkt szczepień

Do szczepienia będzie wykorzystywana najnowsza szczepionka celowana w wariant Omikron BA.1. Do Polski trafiło już w zeszłym tygodniu 450 tys. dawek tego preparatu. Jak zapowiedział resort zdrowia do kraju dotrze jeszcze 4 mln dawek.

Wszystkie obecnie dopuszczone szczepionki adaptowane należy uznać za równoważne. Pacjenci zgłaszający się na szczepienie powinni otrzymywać szczepionkę adaptowaną, która aktualnie znajduje się w posiadaniu podmiotu realizującego świadczenie — podkreśla Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak zaznaczył prezes URPL nie można przewidzieć, jak wirus będzie się rozwijał w przyszłości, oraz jakie warianty będą występowały tej zimy.

Ministerstwo poinformowało, że minionej doby liczba zakażeń w Polsce sięga 5861, wykonano 17 029 testów. W województwie pomorskim liczba nowych zakażeń wynosiła 263 osób, a liczba przeprowadzonych testów to 822.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24