06.09.2022 13:15 0 Materiał Partnera Materiał partnera
**Trójmiejski rynek nowych mieszkań jest obecnie jednym z najdroższych w kraju. Stawki to poniekąd przewyższają nawet warszawskie, a napływ inwestorów w nieruchomości dodatkowo winduje ceny. Mimo to popyt na mieszkania nie maleje – wręcz przeciwnie, coraz więcej osób upatruje w nieruchomościach nie tylko niezbędny do życia element, ale też najpewniejszą w warunkach kryzysu lokatę kapitału.
Ile kosztują nowe mieszkania w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, co kształtuje ceny deweloperskie i czy stawki zmienią się do końca roku – o tym opowiadamy w dzisiejszym digescie.**
Duża konkurencja i szeroka oferta
Stolica Pomorza i jej okolice to niezwykle oblegany przez deweloperów obszar. Firmy regionalne, krajowe i międzynarodowe, specjalizujące się w różnych sektorach budownictwa, usiłują zaspokoić potrzeby różnych grup nabywców – dlatego w Trójmieście jest zarówno dużo luksusowych apartamentów, jak i tradycyjnych bloków czy też domów jednorodzinnych. Tendencja ta odbija się na średniej rozpiętości cen – obecnie deweloperzy Trójmiasta sprzedają nowe nieruchomości według stawki już od około 5000 złotych za metr kwadratowy, a górna granica to ponad 20 000 złotych.
Najtańszym segmentem są domy jednorodzinne położone w kameralnych częściach Gdańska lub w mniejszych miejscowościach Aglomeracji, a także wielorodzinne osiedla w dzielnicach “sypialnianych”. Cena zależy nie tylko od położenia na mapie, ale również od standardu wykonania nieruchomości i ilości dodatkowych udogodnień. Ofert ze średniej półki nie brakuje – zarówno dla osób, ceniących sobie ciszę i jednorodzinną zabudowę, jak i tych, którzy wolą zamieszkać w granicach dużego miasta z dostępem do wszystkich atutów infrastrukturalnych.
Jakie mieszkanie w Trójmieście kupimy najtaniej – przykłady
Ciekawym przykładem budżetowych gotowych nieruchomości w Gdańsku dla osób poszukujących kameralnej lokalizacji mogą być domy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Coraz bardziej popularną opcja stają się też inwestycje o charakterze łączonym – wzniesione w koncepcji jednorodzinnej, ale składające się z osobnych mieszkań położonych na poszczególnych piętrach segmentów mieszkalnych.
Dla osób, które wolą wielorodzinną zabudowę, też jest dość sporo ofert, i jedną z nich jest Osiedle Pastelowe na Łostowicach. Wybór mieszkań jest dość szeroki – kupimy tu zarówno dwupokojowy mały lokal o powierzchni 36 m2, jak i czteropokojowe mieszkanie o metrażu ok. 110 m2. Na terenie kompleksu zaaranżowano plac zabaw, działa tu również prywatny klub fitness, a do zasilania części wspólnych służą panele fotowoltaiczne. Mieszkanie na tym osiedlu kupimy zarówno w stanie deweloperskim, jak i z pełnym wykończeniem według indywidualnego projektu.
Co wpływa na ceny i czy stawki wzrosną do końca 2022 roku?
Polityka cenowa deweloperów działających w Trójmieście jest uwarunkowana przez mnóstwo czynników. Ogólna koniunktura rynku, wzrost cen materiałów budowlanych, zaostrzenie wymogów co do standardu wykonania nieruchomości mieszkaniowych – to wszystko odbija się na cenach transakcyjnych mieszkań. Ponadto przodujący deweloperzy Trójmiasta, tacy jak Hossa, Robyg czy Rutkowski Development, dodatkowo wdrażają dość kosztowne na etapie realizacji innowacyjne rozwiązania, które choć zwrócą się w przyszłości w postaci istotnego obniżenia kosztów utrzymania inwestycji, ale jednak wymagają większych wydatków na początku.
Poza tym popyt na mieszkania nie maleje, co sprawia, że ceny znów ulegają korektom w kierunku podwyżek. Pozwala to wnioskować, że stawki deweloperskie mogą pójść w górę już do końca bieżącego roku.
Materiał Partnera