15.05.2022 18:32 0 MW/KWP Bydgoszcz

Uległeś kolizji drogowej? Sprawdź czy nie zostałeś oszukany

Fot. KPP Tczew

Funkcjonariusze z wydziału ds. walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu, prowadzi śledztwo w sprawie dokonania oszustw i wyłudzeń ubezpieczeniowych. Policjanci proszą o zapoznanie się z treścią, bo być może dotyczy to właśnie Ciebie.

Najwięcej zastrzeżeń budzi sposób postępowania przestępców.

O co chodzi?

Podejrzani celowo doprowadzają do kolizji drogowych.

Jak ustalono, sprawcy działali najczęściej w taki sposób, iż w porze wieczorowo-nocnej, w wytypowanych przez siebie miejscach, oczekiwali lub przemieszczali się trasami, głównie dwupasmowymi, poszukując potencjalnej „ofiary”- mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy. — *W zależności od rodzaju pojazdu jakim się poruszała, zajmowali pozycję w tzw. martwym polu widzenia i oczekiwali na zmianę pasa ruchu przez kierowcę, za którym jechali. Następnie gwałtownie przyśpieszali ustawiając swój pojazd w taki sposób, aby kierowca zmieniając pas ruchu, nie widząc ich w lusterku, po zjechaniu doprowadzał do stłuczki. Sprawcy wykonując ten manewr, chwilowo gasili również światła w swoim aucie, stając się tym samym, praktycznie niewidoczni na drodze dla potencjalnej „ofiary”.

Następnie po zatrzymaniu samochodów pokazywali zapis z kamerki swojego aut. W kierowcy wzbudzano przekonanie o jego ewidentnej winie i "idąc na rękę" namawiali, aby nie wzywać na miejsce policji i dogadać się ze sobą.

Rzecznik tłumaczy dalej, na czym polega proceder prowadzony przez naciągaczy.

"„Ofiary” chcąc uniknąć utraty zniżek ubezpieczeniowych oraz mandatu za spowodowanie kolizji najczęściej ulegały namowom i wyrażały zgodę na przekazanie określonej kwoty, która rzekomo miała pokryć koszty naprawy samochodu oszustów."

Wielu z naciągniętych w ten sposób kierowców przekazywało pieniądze w gotówce. Inni też wypłacali pieniądze z pobliskich bankomatów, poprzez pokazanie kodu Blik, a także przez przelew na konto.

Tylko w trakcie jednego wieczoru udawało im się uzbierać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wykonane do tej pory czynności oraz zebrany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że osób pokrzywdzonych jest zdecydowanie więcej, niż ustalono w tej chwili. To niestety umożliwia częściowe uniknięcie odpowiedzialności przez rzeczywistych sprawców „stłuczek” oraz naraża na znaczne straty finansowe osoby, które „podstępem” zostały wprowadzone w błąd, co do winy za spowodowanie kolizji drogowej - kontynuuje rzecznik.

Policja apeluje:

Wszystkie osoby, które od maja 2021 r. do 10 kwietnia 2022 r.** brały udział w kolizji drogowej** na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska, Łodzi, a także w okolicach tych miast, w okolicznościach mogących wskazywać na podobny sposób działania sprawców.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail [email protected] lub telefonicznie pod numerem +48 510 242 879 w godz. 7.30-15.30.

Wszystkim osobom, które z jakiegokolwiek powodu obawiają się zgłosić, przypominamy, że spowodowanie kolizji drogowej, zwykłej stłuczki, nie wymaga udziału Policji. Wystarczy porozumienie pomiędzy uczestnikami kolizji.

W sprawie tej do tej pory zarzuty usłyszało dwóch mężczyzn (mieszkaniec Bydgoszczy i gminy Nowa Wieś Wielka).

Sprawa jest w toku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24