03.05.2022 18:14 0 MW

"Witaj maj, trzeci maj u Polaków błogi raj". Pierwsze obchody po pandemii

Fot. MW

To już 231 lat od uchwalenia konstytucji 3 maja. Pierwsza w Europie, druga na świecie. Ten fakt już od wielu, wielu lat obchodzony, jest przez powiat tczewski. Zapraszam na relację z uroczystości.

Mszą świętą za ojczyznę rozpoczęto powiatowe obchody uchwalenia konstytucji 3 maja. To już 231 lat od tego wiekopomnego dnia. Wszyscy uczestnicy po mszy dumnie za Orkiestrą Dętą udali się na Skwer 3 Maja. Tu pod Wieżą Ciśnień swoje przemówienie do zebranych skierował Mirosław Augustyn, starosta tczewski:

Fot. MW

Przez ostatnie dwa lata obchodziliśmy to Święto pod płaszczem pandemii, odbywały się w ciszy, w naszych umysłach i sercach. W tym roku wróciliśmy do naszych tradycji i spotkaliśmy się wszyscy pod tablicą pamiątkową, by oddać hołd twórcy naszej konstytucji, swoistego testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności, wyznania i pokoju.

Fot. MW

Te słowa, zwłaszcza o wspomnianej pandemii poruszyły zebranych. W końcu można się spotkać, po świętować i cieszyć z majowego dnia.

Fot. MW

Po przemówieniu zebrane delegacje w tym: parlamentarzystów - senatora Ryszarda Świlskiego i posła Kazimierza Smolińskiego, szkół, miejskich kół: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, harcerzy, Bractwa Kurkowego, kombatantów i Klubów Gazety Polskiej składały kwiaty pod tablicą, która ma już 20 lat i jak konstytucją czasem musi być odnowiona.

Fot. MW

Tradycja stało się już, że tczewskie Bractwo Kurkowe przekazuje łańcuch Króla Kurkowego. To zaszczytne miejsce przez najbliższy rok będzie dzierżyła najmłodsza królowa Agnieszka Tucholska.

Fot. MW

Na koniec uroczystości odśpiewano hymn Polski, jako że mamy rok jego twórcy Józefa Wybickiego.

Fot. MW

Na koniec można sobie jeszcze raz zaśpiewać: Witaj majowa jutrzenko

Fot. MW

Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24