29.04.2022 15:59 0 MW/KWP Gdańsk

Policjanci z Archiwum X rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 10 lat. Sprawcy są już zatrzymani

Fot. KWP Gdańsk

To już jest koniec trwającego 10 lat dochodzenia. Policjanci z Pomorskiego z tzw. Archiwum X przy współpracy z gdańskimi prokuratorami rozwikłali sprawę zabójstwa mężczyzny i kobiety z powiatu tczewskiego. Schwytani mężczyźni w wieku 40, 50 i 51 lat odpowiedzą za to przestępstwo, za które grozi im dożywocie.

Policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 10 lat. We wrześniu 2012 w powiecie tczewskim doszło do zabójstwa kobiety i mężczyzny. Wówczas w jednym z mieszkań znaleziono zwłoki 44-latki i 66-latka. Odpowiedzi na pytanie: Kto jest ich zabójcą? Szukano latami. Praca śledczych nie przynosiła przełomu, aż do sierpnia 2013, kiedy postanowiono sprawę umorzyć. Do tego czasu nie udało się wyjaśnić okoliczności tej zbrodni.

W 2017 roku sprawa trafiła do Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku- mówi rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji. — Pomimo upływu 10 lat najbardziej doświadczeni funkcjonariusze służby śledczej i kryminalnej zaczęli ją wnikliwie analizować we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku.

Po raz ostatni zweryfikowano zebrane dowody w tej sprawie.

Przesłuchano dodatkowych świadków, przebadano przy pomocy najnowszych metod zebrane w tej sprawie dowody, skorzystano z analiz biegłych z zakresu m.in. medycyny sądowej. Policjanci z wydziału wywiadu kryminalnego wykonali szczegółową analizę, która przyczyniła się do wzmocnienia materiałów w tej sprawie- wyjaśnia rzecznik.

Fot. KWP Gdańsk

I tak policji udało się ustalić, ze związek ze śmiercią pary ma trzech mężczyzn, mieszkańcy pow. starogardzkiego. Obecnie sprawcy są w wieku 41, 50 i 51 lat. Jednym z zabójców jest syn ofiary, który z drugim mężczyzną zabił kobietę i swojego ojca. Trzeci z nich został wynajęty za pieniądze i razem z nimi dokonał tej strasznej zbrodni.

Prowadzone przez z pomorskich śledczych i kryminalnych pozwoliły na zatrzymanie mężczyzn. Do trzech domów na terenie pow. starogardzkiego weszli policyjni kontrterroryści. Podejrzani zostali przechwyceni przez mundurowych. Następnie doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która nadzoruje postępowanie.

Tam dwaj mężczyźni usłyszeli zarzut zabójstwa, trzeci zarzut ułatwienia popełnienia przestępstwa-zabójstwa. Decyzją sądu mężczyźni trafili na trzy miesiące do aresztu. Za tego typu przestępstwa grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności - dodaje na koniec oficer prasowy z KWP w Gdańsku.

Akcje zatrzymania zabójców można obejrzeć poniżej w linku:


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...