16.04.2022 03:32 0 MW

Uwaga! Rząd wprowadza nowe urlopy. Sprawdź jakie. Może dotyczy to też Ciebie?

Fot. Pixabay.pl

Rząd wysłuchał apelu społeczeństwa oraz związków zawodowych i wprowadził nowe urlopy, a także wprowadził zmiany w kilku dotychczas obowiązujących. I tak do kodeksu pracy został dopisany m.in. 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców oraz 5-dniowy urlop opiekuńczy. Nowinek pracowniczych na ten rok jest więcej.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości na podstawie Dyrektywy Unijne Work Life Balance wprowadza pierwsze poprawki i nowinki do kodeksu pracy. Dyrektywy te mają za zadanie w sposób przejrzysty i przewidywalny określać warunki pracy w Unii Europejskiej oraz wprowadzić równowagę między życiem zawodowym a życiem rodzinnym rodziców i opiekunów dzieci.

Co nam to daję?

W dyrektywach są założenia mobilizujące rządy Unii Europejskiej do wprowadzenia zmian w kodeksie pracy do 1 i 2 sierpnia br.

Pierwszym taki krok został już poczyniony i tak od tego roku urlop rodzicielski zostaje wydłużony do 41 tuygodni w przypadku porodu jednego dziecka lub 43 tygodni w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci. Pojawi się tez nowy urlop, urlop rodzicielki dla ojców w wymiarze 9 tygodni. Uwaga! Nie można go przenosić.

Fot. Pixabay.pl

Urlop opiekuńczy 5-dniowy to też nowość. Będzie przysługiwał rodzicom i opiekunom osób chorych (dzieci, małżonkowie i rodzice), wymagających w stopniu znacznym opieki medycznej. Aby go otrzymać należy złożyć wniosek na 3 dni przed planowanym urlopem i podać 'poważną' przyczynę, dlaczego musimy z niego skorzystać. Weryfikacja takich urlopów będzie bardzo trudna, jednak będzie on musiał zostać udzielony. Uczciwie byłoby, gdyby pracownik przedstawił jakieś pismo, że faktycznie musiał niego skorzystać. Urlop jest bezpłatny i tylko dla osób z umową o pracę.

Inną kwestią jest umowa na czas określony. "Pracodawcy będą musieli podać przyczynę wypowiedzenia, a sam zamiar wypowiedzenia – konsultować ze związkiem zawodowym (o ile działa na terenie firmy). Ma to zwiększyć ochronę pracowników" - czytamy na www.msn.com/pl

Prawdopodobnie, to niejedyne zmiany, jakie nas czekają. Dyrektywy są bardzo konkretne i określają dokładnie, jakie zmiany powinny być wprowadzone.

Zadowoleni?


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24