30.03.2022 09:08 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Stłuczka samochodowa – jak się zachować i nie dać się ponieść emocjom?

Materiał Partnera

Stłuczka - chwila nieuwagi, która odbija się na twoim samochodzie lub, co gorsza, na aucie z wypożyczalni. Kierowca drugiego pojazdu też nie wygląda na zadowolonego. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie daj się ponieść emocjom i postępuj według poniższych kroków.

Stłuczka - chwila nieuwagi, która odbija się na twoim samochodzie lub, co gorsza, na aucie z wypożyczalni. Kierowca drugiego pojazdu też nie wygląda na zadowolonego. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie daj się ponieść emocjom i postępuj według poniższych kroków.

Wypadek a kolizja – upewnij się, czy nie ma rannych

Stłuczka samochodowa czy kolizja drogowa to zderzenie drogowe, podczas którego nie ucierpiał żaden uczestnik. Nawet jeśli pojawiły się negatywne emocje, a samochody trzeba będzie oddać do warsztatu.

Najważniejsze więc, by ocenić, czy nikt nie jest ranny i nie potrzebuje pomocy. Jeśli ktoś ucierpiał, wówczas mamy do czynienia z wypadkiem i niezbędne będzie wezwanie odpowiednich służb.

Stłuczka drogowa – weź głęboki oddech

Nikt nie ucierpiał (przynajmniej nie fizycznie). To już dobra wiadomość. Najważniejsze więc, by nie dać się ponieść emocjom. Weź głęboki oddech. Negatywne emocje nie pomogą ci podczas rozmowy z właścicielem drugiego auta. Zwłaszcza jeśli to ty spowodowałeś kolizję.

Jeśli stłuczka miała miejsce na parkingu, po prostu wyjdź z auta i porozmawiaj z kierowcą. Jeśli nie, zjedźcie na bok, tak by nie blokować drogi. Nie uciekaj z miejsca zdarzenia – może to mieć nieprzyjemne konsekwencje. Ubezpieczyciel ma wówczas prawo zażądać od ciebie zwrotu odszkodowania, które wypłaci z tytułu OC.

Policja – wzywać czy nie?

W przypadku kolizji drogowej nie ma obowiązku wzywania policji. Bywają jednak przypadki, gdy jest to niezbędne:

  • jeden z kierowców znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,

  • sprawca kolizji oddalił się z miejsca zdarzenia,

  • sprawca kolizji nie ma prawa jazdy/dokumentów pojazdu/ubezpieczenia OC,

  • kolizja spowodowała utrudnienia na drodze.

Policję najbezpieczniej też powiadomić w przypadku stłuczki z udziałem wypożyczonego samochodu. Wówczas trzeba również skontaktować się z wypożyczalnią i postępować według wskazówek pracownika.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego

Jeśli do stłuczki doszło nie na parkingu, a na drodze – należy jak najszybciej usunąć auta na pobocze. Konieczne będzie zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt powinien znaleźć się:

  • 100 metrów od auta na drogach ekspresowych lub szybkiego ruchu,

  • 30–50 metrów na terenie niezabudowanym

  • nie dalej niż 1 metr od pojazdu na terenie zabudowanym.

Oświadczenie sprawcy kolizji – jak spisać?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest niezbędne, by poszkodowany mógł zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej. W internecie można znaleźć gotowe formularze, które warto wydrukować i schować w aucie. Dzięki temu nie pominiesz żadnego ważnego punktu.

W przypadku stłuczki samochodem z wypożyczalni zapytaj pracowników, jak spisać dokument. W Exelcar gotowy formularz znajdziesz w każdym pojeździe.

Jeśli go jednak nie masz, spisz stosowne dane na kartce. Oświadczenie powinno zawierać:

  • datę i miejsce kolizji,

  • informację, kto był sprawcą,

  • dane osobowe uczestników (wraz z numerem prawa jazdy),

  • dane dotyczące samochodów,

  • dane firmy ubezpieczeniowej sprawcy wraz z numerem polisy OC,

  • dokładny opis zdarzenia,

  • dane świadków, jeśli znajdowali się w pobliżu,

  • podpisy uczestników kolizji.

Innym dokumentem będzie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Nie ma w nim jednak informacji o sprawcy kolizji, co jest sporą wadą, zwłaszcza dla poszkodowanego.

Warto także zrobić zdjęcia, by udokumentować stłuczkę i szkody.

Stłuczka samochodowa – odszkodowanie

Na zgłoszenie szkody poszkodowany ma 3 lata. Warto jednak zadzwonić do ubezpieczyciela jak najszybciej. Zwłaszcza jeśli samochód jest w takim stanie, że dalej nie ruszy. Jeśli kierujesz samochodem z wypożyczalni – postępuj według poleceń jej pracownika.

Warto pamiętać, że na czas naprawy poszkodowanemu przysługuje możliwość wynajęcia auta zastępczego z OC sprawcy.

Dla kierowcy, który doprowadził do stłuczki, sytuacja często wiąże się z podwyższeniem składek. Warto jednak podpisać oświadczenie i zakończyć sprawę za porozumieniem. Jeśli spowodowałeś kolizję, unikniesz w ten sposób mandatu. Pozwól więc, by emocje opadły i by do głosu doszedł zdrowy rozsądek.


Czytaj również: