24.01.2022 10:29 0 Materiał Partnera Materiał partnera

10 sygnałów, które świadczą o tym, że Twój internet pochodzi z poprzedniej epoki

Materiał Partnera.jpg

Szybki i niezawodny internet to podstawa funkcjonowania we współczesnym świecie. Potrzebujemy go zarówno w biurze, jak i w domu, szczególnie, że obecnie coraz częściej łączymy ze sobą te dwie przestrzenie życia, pracując zdalnie. Istnieje wiele rozwiązań technologicznych, które umożliwiają nam uzyskanie najlepszej możliwej jakości połączenia z siecią. Jeżeli Twój internet zawodzi, możliwe, że dociera do Ciebie za pomocą przestarzałych kanałów komunikacji. Poniżej przedstawiamy 10 sygnałów, które mogą o tym świadczyć.

Jakie sygnały świadczą o tym, że warto zmienić ofertę internetu?

Problemy z jakością internetu mogą mieć różne podłoża. W wielu wypadkach ich przyczyną jest przestarzały sposób dostarczania usługi, który nie nadąża za nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Co może o tym świadczyć? Oto najczęściej pojawiające się sygnały.

Limit przesyłu danych

Najlepszy i najnowocześniejszy domowy internet to ten bez limitu. Niezależnie od tego, czy oglądasz dużo treści wideo, grasz w gry online lub często ściągasz programy czy duże pliki, liczba dostępnych dla Ciebie w ramach abonamentu megabajtów nigdy nie powinna się wyczerpać. Jeżeli tak się dzieje, jest duże prawdopodobieństwo, że korzystasz z internetu wąskopasmowego lub mobilnego, który nie jest przeznaczony do codziennego, intensywnego użytkowania w domu.

Niska prędkość przesyłu danych

Prędkość przesyłu danych ma olbrzymie znaczenie w kontekście komfortu korzystania z internetu. Im jest wyższa, tym mniej czasu zajmuje otwieranie stron internetowych, pobieranie plików czy ładowanie filmów. W Polsce najszybszy dostępny internet domowy bez limitu osiąga prędkość aż 1 Gb/s i jest dostępny w ofercie UPC.

Router starego typu

Dobra jakość sygnału internetowego zależy m.in. od sprzętu, za pomocą którego sygnał jest obsługiwany. Większość modemów działa wyłącznie na częstotliwości 2.4 GHz, niektóre można też ręcznie przełączyć na 5 GHz. Tylko nieliczne routery mają wbudowany inteligentny system przełączania się między pasmami, tak aby uzyskać optymalną wydajność wi-fi w danych warunkach. Jednym z takich urządzeń jest nowoczesny modem Giga Connect Box od UPC.

Ograniczona liczba urządzeń

Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że Twój internet może pochodzić z innej epoki, jest możliwość podłączenia do wi-fi niewielkiej liczby urządzeń w tym samym czasie. Jeżeli zauważasz, że łącze traci stabilność lub prędkość, gdy kolejny z domowników lub gości zaczyna korzystać z niego na swoim smartfonie, sprawdź, czy na rynku nie ma dla Ciebie lepszej oferty.

Słaby sygnał wi-fi

Problem może wynikać zarówno z przestarzałej technologii, na której bazuje dostarczanie usługi, jak i z nieodpowiednio dobranego bądź skonfigurowanego sprzętu. Jeżeli Twój dom ma wiele kondygnacji lub grube ściany, wybierz router z co najmniej dwiema antenami. Każdą z nich ustaw tak, aby emitowała sygnał w różnych kierunkach (w górę i w dół oraz na boki).

Skutecznym sposobem na rozprowadzenie internetu po większej liczbie pomieszczeń jest również skorzystanie ze specjalnego wzmacniacza wi-fi. Urządzenie tego typu ma niewielkie rozmiary i nie rzuca się w oczy. Należy włożyć jego wtyczkę do gniazdka elektrycznego, a następnie połączyć z urządzeniem-matką za pomocą aplikacji.

Niestabilne łącze

Najstabilniejsze i niezawodne połączenie z siecią zapewnia obecnie technologia światłowodowa (FTTH). W przeciwieństwie do rozwiązań wąskopasmowych (np. tych korzystających z modułu telefonicznego), funkcjonuje bez zakłóceń, niezależnie od panujących na dworze warunków atmosferycznych. Dzieje się tak dlatego, że dane są transmitowane za pomocą wiązki światła, a nie impulsu elektrycznego.

Obsługa manualna

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają zarządzanie domowym internetem dzięki smartfonowi. Powiązana z routerem mobilna aplikacja pozwala na skonfigurowanie działania innych urządzeń (np. wzmacniacza wi-fi), udostępnianie sieci domownikom lub gościom czy też sprawowanie kontroli rodzicielskiej nad aktywnością dzieci w internecie. Jeżeli w Twoim przypadku brakuje takich możliwości, wygląda na to, że pora poszukać lepszej oferty na dostarczanie tej usługi.

Brak dostępnego serwisu/pomocy

Jednym z podstawowych przywilejów użytkowników nowoczesnego domowego internetu jest stała i dostępna na żądanie obsługa klienta. Infolinia dostawcy powinna być łatwo dostępna, tak, aby umożliwić Ci szybkie zadanie pytania lub zgłoszenie awarii. Długi czas oczekiwania na połączenie z konsultantem z całą pewnością nie należy do cech nowoczesnej usługi internetowej.

Brak możliwości korzystania z hotspotów

Nowoczesny internet stacjonarny to taki, z którego możesz korzystać również poza domem! Podłączając urządzenie mobilne (np. smartfona) do sieci hotspotów, można wyszukiwać nadajniki operatora, które rozsyłają sygnał wi-fi również w miejscach publicznych. Dzięki temu możliwe jest zachowanie transferu danych przy internecie mobilnym (np. LTE). W Twoim abonamencie brakuje takiej możliwości? Zmień internet na UPC!

Brak backupu

Backup to usługa związana z internetem firmowym, coraz częściej wykorzystywana przez osoby, które zdecydowały się na stałą pracę zdalną. Jej celem jest zapewnienie ciągłości połączenia z siecią, nawet w sytuacji, gdy internet stacjonarny ulegnie awarii. Router powinien wówczas automatycznie przełączać się na dostarczanie usługi z „zapasowego” źródła. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i stanowi gwarancję najwyższej możliwej jakości usług.


Czytaj również: