20.01.2022 11:00 4 PM/pomorskie.eu

Każde łóżko może być na wagę złota - szpital tymczasowy w Gdańsku już działa

Fot. MTG/ @Amberexpo

Szpital Tymczasowy w AmberExpo w Gdańsku od środy (19 stycznia) może przyjmować pacjentów. Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję o uruchomieniu w nim pierwszych 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. W razie potrzeby, liczbę miejsc dla chorych można zwiększyć. Docelowo w placówce przygotowano 320 łóżek dla chorych - 300 miejsc internistycznych i 20 intensywnej terapii.

W środę pierwsi chorzy przyjechali do szpitala tymczasowego w AmberExpo. Choć w nazwie ma tymczasowy, szpital w Letnicy spełnia najwyższe standardy szpitala zakaźnego i jest jednym z najbezpieczniejszych szpitali covidowych w Polsce - informuje gdański urząd miasta.

Szpital zaplanowano na 300 łóżek, ale na prośbę wojewody pomorskiego zwiększyliśmy bazę jeszcze o 20 łóżek - powiedział Rafał Cudnik, dyrektor ds. medycznych Szpitala św. Wojciecha na Zaspie i organizator szpitala tymczasowego w AmberExpo. - Przyjechały w środę przed południem z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Może być tak, że niedługo każde łóżko będzie na wagę złota.

Obecnie na Pomorzu jest wolnych 440 łóżek covidowych i 40 respiratorowych na 1199 zabezpieczonych.

Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że przy szczycie zachorowań na każde województwo, a u nas mamy dziś ponad 700 zakażonych, dojdzie około tysiąca nowych zakażeń. I na taką sytuację właśnie się przygotowujemy. Planujemy dodatkowo wyznaczyć szpital jednoimienny, pewnie będzie to szpital w Kościerzynie, do którego będą kierowani chorzy na covid z zawałami, złamaniami i innymi problemami zdrowotnymi niezwiązanymi z koronawirusem. To konieczne, tym bardziej, że średni czas pobytu chorego na covid w szpitalu wynosi od 14 do 21 dni, nie ma tu szybkiej rotacji chorych, musi być bufor łóżek - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki.

Jak czytamy na gdansk.pl najkrócej w szpitalu - jeśli w ogóle do niego trafią - przebywają pacjenci zaszczepieni trzema dawkami, to średnio trzy do czterech dni. Jeśli zachorują osoby po dwóch dawkach szczepionki - średnio mogą spędzić w szpitalu nawet do 3 tygodni. Jednak odsetek osób zaszczepionych, które trafiają do szpitali, cały czas jest niski. Nie zmienia się jedno - 90 procent pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej i pod respiratorami to osoby niezaszczepione.

W Szpitalu Tymczasowym w AmberExpo zaplanowano podział na dwa oddziały 70-cio łóżkowe i dwa 80-cio łóżkowe. Sale dla chorych są 6-8 łóżkowe. Każde łóżko jest monitorowane, wpięte w system centralny, podłączone do kardiomonitora, pulsoksymetru, aparatu EKG, wyniki każdego pacjenta od razu trafiają do systemu centralnego. Na terenie szpitala stworzono też strefę socjalną, w której można usiąść przed telewizorem, skorzystać z mikrofalówki, lodówki, czajnika i oddzielnie jej dedykowanej sieci WiFi.

Obecnie do pracy w szpitalu tymczasowym zatrudniono 300 osób. Docelowo - jak zwiększy się liczba chorych - potrzebnych będzie 500 osób, dlatego rekrutacja trwa cały czas.

Przypomnijmy, że 14 grudnia 2021 roku Minister Zdrowia, na wniosek wojewody pomorskiego, zdecydował o ponownym otwarciu szpitala tymczasowego w Gdańsku. Od tego czasu trwały intensywne prace związane z organizacją placówki. Placówka medyczna funkcjonowała już w poprzedniej fali Covid-19.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24