Rosnące ceny energii i paliw powodują, że część polskich domostw odczuje znacząco w domowym budżecie. Aby choć trochę zniwelować podwyżki zakupu energii rząd wprowadził dodatek osłonowy. Sprawdź kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać. Kwalifikujesz się? Złóż wniosek już dziś.
Już od dwóch tygodni można składać wnioski o dodatek osłonowy. Świadczenie to zostało wprowadzone w ramach tzw. tarczy inflacyjnej.
Dodatek osłonowy to realna pomoc dla polskich gospodarstw domowych. Zastąpi on dotychczasowy dodatek energetyczny.
Aby z niego skorzystać trzeba spełnić określone kryteria dochodowe wynoszące netto:
Masz wyższy dochód? Dodatek będzie przysługiwał do momentu wyczerpania się tzw. "zasady złotówka za złotówkę". Jeżeli wysokość dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.
Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. Jeżeli więcej osób złoży wniosek, to dostanie go ta, która złożyła pierwsza.
Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania.
Wyższa kwota dodatku przysługuje w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, wynosi rocznie:
Pamiętajmy, że wnioski będą rozpatrywane i wypłacane, jak tylko złożymy cały komplet dokumentów. Jeżeli złożymy wniosek do 31 stycznia środki wypłacone zostaną w dwóch ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia 2022 r. po otrzymaniu dotacji rządowej.
Sposób liczenia dochodu uzależniony jest od terminu złożenia wniosku. W przypadku złożenia wniosku o dodatek osłonowy w okresie:
od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r.– uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w roku 2020
od 1 sierpnia do 31 października 2022 – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w roku 2021
Te osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć kompletny wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.
Wnioski można składać osobiście w Gminnych lub Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej w Morzeszczynie, Gniewie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim.
Wzór wniosku o dodatek osłonowy wzór wzniosku