22.11.2021 21:13 5 MW

Od wtorku 23 listopada ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie

Fot. Pixabay.pl

Skończyłeś 18 lat i chcesz się zaszczepić przeciwko grypie? Teraz już możesz i to bezpłatnie. W blisko 3 tysiącach placówek w całym kraju zostały uruchomione darmowe punkty szczepień przeciwko grypie. Wystarczy znaleźć punkt, przyjść, wypełnić oświadczenie i gotowe. Rząd RP już uruchomił na ten cel z rządowego funduszu rezerw milion z pięciu zakontraktowanych na sezon szczepionek.

Od 23 listopada uprawnienia do darmowych szczepień przeciwko grypie zostaną poszerzone o wszystkich Polaków od 18 roku życia. Jest to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach - podkreśla szef resortu zdrowia.

Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19.

Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień - wskazuje minister zdrowia.

Chcesz skorzystać z darmowej szczepionki?

Aby skorzystać ze szczepionki nie jest potrzebna recepta. Wystarczy, że zgłosimy się do wybranego punktu szczepień i umówimy dogodny dla nas termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Lista miejsc, w których możemy się zaszczepić dostępna jest na stronie

Warto pamiętać, że do szczepienia przychodzimy całkowicie zdrowi, czyli bez oznak jakiejkolwiek infekcji. Byłeś niedawno szczepiony na COVID-19? Żaden problem, nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) trafi 5 mln szczepionek przeciwko grypie.

Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r. - zapewnia ministerstwo.

Punkty, w których będą wykonywane szczepienia mogą już dziś zgłaszać się do RARS, tak by ich pacjenci otrzymali, jak najszybciej i wskazaną przez siebie liczbę szczepionek.

Szczepionka ta zapobiega zachorowaniu na grypę. W przypadku nawet jej wystąpienia, ciężkim powikłaniom w trakcie choroby, a nawet śmierci.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24