18.10.2021 15:32 0 MW

Kociewski Fjut tematem przewodnim programu `Okrasa łamie przepisy`

Fot. Screen z programu.

Fjut to nazwa, przy której nieco się uśmiechamy, bo choć nazwa jest nieco dwuznaczna, to tak naprawdę jest syropem pozyskiwanym z buraka cukrowego. Jego rolę i walory smakowe w ostatnim odcinku odkrywał Karol Okrasa w swoim programie: Okrasa łamie przepisy. Zapraszamy do obejrzenia odcinka i wykorzystania fjuta jak i samego surowca, z którego powstaje - burak cukrowy.

Burak cukrowy od XVIII wieku był wykorzystywany do produkcji cukru. W wyniku przemian gospodarczych w latach 90-tych ubiegłego wieku tereny niegdyś uprawiane pod burak straciły swoje zastosowanie. Ponadto upadek i wyprzedaż cukrowni spowodował, że mieszkańcy przestali już używać go kulinarnie i cukierki z melasy przestały gościć na kociewskich i żuławskich stołach.

Fot. Screen z programu

Odczarować i ponownie przywrócić na polskie stoły chciał Karol Okrasa w swoim programie: Okrasa łamie przepisy emitowanym w TVP 1 w sobotnie popołudnie.

[IMG_R]5[/IMG_R]

Popularny kucharz wziął tym razem na warsztat buraka cukrowego i fjuta. To określenie na gęsty syrop produkowany z soku z uparowanych buraków. Bardzo słodki, karmelowy i idealny do wykorzystania w kuchni do przygotowania na słodko i wytrawnie.

Fot. Screen z programu

Co ugotował i kogo odwiedził Karol Okrasa w swoim odcinku możemy obejrzeć w linku poniżej.

Fot. Screen z programu

Może i u was ponownie wróci na stół w jakiejś postaci, może coś z babcinej kuchni? Komentarz mile widziane, a i przepisy chętnie poczytamy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24