12.10.2021 09:44 0 MW

Przyjdź i zobacz wystawę poświęconą 80-leciu tczewskich koszar

Fot. Fabryka Sztuk

Fabryka Sztuk przed dworcem PKP w Tczewie ustawiła wystawę „Od starych do nowych koszar. Dzieje wojskowości w Tczewie". Można na miejscu obejrzeć dzieje 80-lat działania tczewskich koszar.

Kilkanaście plansz ustawionych w jedną za drugą przedstawia historię 80-ciu lat historii tczewskich terenów wojskowych i usytuowanych na nich koszar.   Plansze podzielone zostały na części, Pierwsza dotyczy wspomnień 2. Batalionu Strzelców.

— Żołnierze tej jednostki 1 września 1939 roku stoczyli nierówny bój z wojskami niemieckimi w obronie Tczewa i strategicznych mostów przez Wisłę. Ekspozycja przybliża też mroczną historię koszar związaną z okupacją niemiecką i przemianowaniem tego miejsca na obóz przejściowy, w którym zamordowano wielu Polaków – opowiada Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie.

  Środkową część wystawy poświęcono 47 Batalionowi Saperów, który stacjonował od 1951 roku, i który następnie przemianowano na 16 Tczewski Batalion Saperów.

Ostatnie plansze dotyczą pożegnania żołnierzy 16 Batalionu Saperów, który 1 października 2011 roku przestał stacjonował w Tczewie, pozostawiając teren i wspomnienia mieszkańców o żołnierzach tczewskich. Na finał Fabryka Sztuk przygotowała kilka zdjęć z nowego osiedla wybudowanego na miejscu dawnych koszar.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24