28.09.2021 21:57 0 MW

Tanie mieszkania pod wykup z dofinansowaniem. Gniew i Pelplin coraz bliżej realizacji SIM

Fot. Maciej Czarnecki

Właśnie gminy dokonały kolejnego kroku w sprawie budowy tanich mieszkań pod wykup lub wynajem. Gmina Gniew i Pelplin podpisały Akt Erekcyjny na mocy, którego otrzymają dofinansowanie z Krajowego Zasobu Nieruchomości na tę inwestycję.

28 września na Zamku w Malborku 19 samorządów, w tym Miasto i Gmina Gniew oraz Miasto i Gmina Pelplin wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisały Akt Erekcyjny. Dokument ten zobowiązuje wszystkie 19 gmin do zawiązania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN -Pomorza w formie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak czytamy w akcie: podstawowym przedmiotem działania spółki jest realizacja potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej poprzez budowanie wielorodzinnych domów mieszkalnych oraz ich eksploatację na zasadach najmu. Strony zobowiązują się do współdziałania w celu jak najlepszego wykorzystania potencjału nieruchomości wnoszonych aportem.

Fot. Maciej Czarnecki

Co daje gminom zawiązanie spółki? Jak tłumaczy Maciej Czarnecki, burmistrz Miasta i Gminy Gniew.

    • Dotacja w kwocie 3 mln zł została pozyskana na wkład własny do spółki, której celem jest budowa mieszkań. SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to szansa: dla mieszkańców nie mających zdolności kredytowej, ale mających tzw. "Zdolność czynszową". Dla osób, które mają zbyt wysokie dochody by przyznano im lokal komunalny. Ponadto dla osób, które nie posiadają tytułu własności do lokalu mieszkaniowego w tej samej miejscowości oraz co najważniejsze możliwość wykupu.

Fot. Maciej Czarnecki

Według Jarosława Kowalczyka, kierownika Inwestycji i Infrastruktury, którego o powstanie spółki pytaliśmy w lipcu ma powstać ok. 100 mieszkań. Włodarz prosi by trzymać kciuki za realizację inwestycji, która może już się dokonać w przyszłym 2022 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24