01.09.2021 18:35 0 MW

Kociewie oddało hołd poległym w pierwszym dniu II Wojny Światowej

Fot. MW

Była czwarta nad ranem. Dzień jak co dzień. Dzieci wraz z rodzicami wykorzystywali ostatnie godziny na sen, by w pełni cieszyć się z powrotu do szkoły. Niestety nie tym razem. Wybuchła II Wojna Światowa...

Dokładnie dzisiaj 1 września mija 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Świat, a przede wszystkim Polska już nigdy nie była taka sama. Pierwsze działania wojenne zaczęły się tu na Pomorzu, od Tczewa i Szymankowa, na 14 minut przed Westerplatte. To kolejarze, saperzy i celnicy byli pierwszymi ofiarami napaści Niemców podczas wojny.

Co roku obchody na Kociewiu zaczynają się o godz. 4:45 od Westerplatte. Delegacje z pow. starogardzkiego i tczewskiego skoro świt wyruszają najpierw tam oddać pomordowanym żołnierzom, a następnie uroczystości przenoszą się do Szymankowa. I choć to nie Kociewie a Żuławy to historia tego dnia połączyła dwa brzegi Wisły w jedno. W Szymankowie od godz. 10:40 rozpoczęła się Msza Święta ze wszystkimi delegacjami przede wszystkim kolejarzy, służb celno-skarbowych, służb granicznych, policji, wojska. Formacje mundurowe z dumą prezentowały sztandary, mundury i pamięć o poległych tego dnia braciach.

Fot. MW

Po mszy wszyscy udali się na dworzec kolejowy w Szymankowie przy którym znajduje się tablica pamiątkowa z wypisanymi poległymi tego dnia kolejarzami i celnikami. Następnie wszyscy udali się pod obelisk, gdzie wszystkie delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd pomordowanym. Do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej odniósł się Krzysztof Mamiński, Prezes Grupy PKP, który bez ogródek powiedział co sądzi o szarganiu munduru polskiego żołnierza, służb granicznych. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał list Piotr Karczewski, doradca Prezydenta RP, w imieniu Marszałek Sejmu Elżbiety Witek list odczytał Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm RP, natomiast w imieniu Premiera Polski Mateusza Morawieckiego głos zabrał Michał Bąkowski, wicewojewoda Pomorski.

Fot. MW

Następnie uroczystości przeniosły się do Tczewa na Bulwar Nadwiślański, gdzie w podobny sposób oddano hołd żołnierzom, tym razem z delegacjami z tczewskich samorządów i szkół. W Tczewie na tle Mostu Tczewskiego o losach kolejarzy i celników opowiedział Kazimierz Ickiewicz. Uroczystości poprowadziła Anna Popek.

Przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy o godz. 4:45 Starogard Gdański uczcił bohaterów tamtych wydarzeń. Samorządowcy, stowarzyszenia, harcerze oraz mieszkańcy udali się do Szpęgawska, w którym to od pierwszych dni wojna trwała eksterminacja Kociewiaków, Kaszubów.

Fot. Joachim Choina

Wszędzie wybrzmiewało jedno hasło: Nigdy więcej wojny!

Fot. MW Fot. MW Fot. Joachim Choina Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. Joachim Choina Fot., Joachim Choina


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24