01.09.2021 18:35 0 MW
Była czwarta nad ranem. Dzień jak co dzień. Dzieci wraz z rodzicami wykorzystywali ostatnie godziny na sen, by w pełni cieszyć się z powrotu do szkoły. Niestety nie tym razem. Wybuchła II Wojna Światowa...
Dokładnie dzisiaj 1 września mija 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Świat, a przede wszystkim Polska już nigdy nie była taka sama. Pierwsze działania wojenne zaczęły się tu na Pomorzu, od Tczewa i Szymankowa, na 14 minut przed Westerplatte. To kolejarze, saperzy i celnicy byli pierwszymi ofiarami napaści Niemców podczas wojny.
Co roku obchody na Kociewiu zaczynają się o godz. 4:45 od Westerplatte. Delegacje z pow. starogardzkiego i tczewskiego skoro świt wyruszają najpierw tam oddać pomordowanym żołnierzom, a następnie uroczystości przenoszą się do Szymankowa. I choć to nie Kociewie a Żuławy to historia tego dnia połączyła dwa brzegi Wisły w jedno. W Szymankowie od godz. 10:40 rozpoczęła się Msza Święta ze wszystkimi delegacjami przede wszystkim kolejarzy, służb celno-skarbowych, służb granicznych, policji, wojska. Formacje mundurowe z dumą prezentowały sztandary, mundury i pamięć o poległych tego dnia braciach.
Fot. MW
Po mszy wszyscy udali się na dworzec kolejowy w Szymankowie przy którym znajduje się tablica pamiątkowa z wypisanymi poległymi tego dnia kolejarzami i celnikami. Następnie wszyscy udali się pod obelisk, gdzie wszystkie delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd pomordowanym. Do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej odniósł się Krzysztof Mamiński, Prezes Grupy PKP, który bez ogródek powiedział co sądzi o szarganiu munduru polskiego żołnierza, służb granicznych. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał list Piotr Karczewski, doradca Prezydenta RP, w imieniu Marszałek Sejmu Elżbiety Witek list odczytał Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm RP, natomiast w imieniu Premiera Polski Mateusza Morawieckiego głos zabrał Michał Bąkowski, wicewojewoda Pomorski.
Fot. MW
Następnie uroczystości przeniosły się do Tczewa na Bulwar Nadwiślański, gdzie w podobny sposób oddano hołd żołnierzom, tym razem z delegacjami z tczewskich samorządów i szkół. W Tczewie na tle Mostu Tczewskiego o losach kolejarzy i celników opowiedział Kazimierz Ickiewicz. Uroczystości poprowadziła Anna Popek.
Przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy o godz. 4:45 Starogard Gdański uczcił bohaterów tamtych wydarzeń. Samorządowcy, stowarzyszenia, harcerze oraz mieszkańcy udali się do Szpęgawska, w którym to od pierwszych dni wojna trwała eksterminacja Kociewiaków, Kaszubów.
Fot. Joachim Choina
Wszędzie wybrzmiewało jedno hasło: Nigdy więcej wojny!