19.08.2021 20:55 0 MW

Kociewiacy pobiegli w podzięce za walkę Żołnierzy Wyklętych

Fot. PCS w Tczewie

W miniony weekend (14-15 sierpnia) całe Pomorze biegało i to w szczytnym celu. Każdy z uczestników wydarzeń startował z własnymi intencjami. Wszyscy uczestnicy wspólnie oddali hołd bohaterom - Żołnierzom Wyklętym.

Kociewiacy nie zapomnieli o Żołnierzach Wyklętych i więźniach obozu koncentracyjnego Stutthof. Chcąc uczcić ich cześć, pobiegli w organizowanych biegach poświęconych ich pamięci.

Trójka śmiałków ze Starogardu Gdańskiego w składzie: Sebastian Kucharczyk, Jarosław Waliński i Mateusz Zaworski 14 sierpnia w Krępie Kaszubskiej wzięli udział w I Pomorskim Biegu "Walki o Pamięć". To trzeci z czterech biegów poświęcony 1 Pomorskiego Biegu “Walki o Pamięć”. I choć wyniki w tym biegu nie były najważniejsze, to starogardzianie byli dumni z przebiegnięcia 10 km, po dość wymagającej i trudnej trasie.

Fot. Organizatorzy

Trzeci bieg z cyklu 1 Pomorskiego Biegu "Walki o Pamięć". Zimą 1945 roku pod koniec II Wojny Światowej, miał „Marsz Śmierci". Franciszek Fenikowski, syn byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof w swoim wierszu napisał „O pamięć, nie o zemstę wołają nasze cienie" - opowiada o inicjatywie Mariusz Birosz, jeden z organizatorów biegu.

Kolejnym z biegów organizowanym na cześć bohaterów, tym razem w powiecie tczewskim był Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021.

Już tradycyjnie 15 sierpnia przy Powiatowym Centrum Sportu w Tczewie odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021. Na starcie zameldowało się 100 biegaczy, w tym 20 dzieci. Trasa do przebiegnięcia liczyła 1963 metrów. Dystans do pokonania jest na cześć Józefa Fronczaka „Lalek" i roku 1963, w którym zmarł. Był on powszechnie uznawany za ostatniego członka i partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Pałkowska. Druga na podium wskoczyła Halina Dubiela. Podium uzupełniła Karolina Ziółkowska. Mężczyźni ukończyli bieg w kolejności: Mariusza Żurawskiego zobaczyliśmy na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajął Stanisław Ćwikliński. Brązowy medal w trafił do Pawła Zdanowicza.

Cześć i chwała Bohaterom! - zawołali wszyscy uczestnicy na koniec biegów.

Fot. PCS w Tczewie


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24