Politycy nie zabijajcie polskich mediów

12.08.2021 08:45 0 MW

Wypadek na przejeździe w Kochance

Fot. Pixabay. pl

Pociąg relacji Chojnice-Hel zderzył się na przejeździe kolejowo-drogowym z samochodem osobowy w Kochance. Służby proszą o rozwagę.

Zgłoszenie do służb o wypadku wpłynęło 11 sierpnia minutę przed 9:00 rano. Pociąg relacji Chojnice-Hel uderzył w auto przejeżdżające przez przejazd kolejowo-drogowy. Samochód po uderzeniu został zepchnięty poza torowisko na teren prywatny. Pociągiem jechało 220 pasażerów i 6 pracowników obsługi, nikomu nic się nie stało. Natomiast kierowca auta został przekazany służbom medycznym.

O godz. 10:44 pociąg ruszył do Tczewa. Nie wszyscy pasażerowie kontynuowali jazdę.

W środę, 11 sierpnia, około godz. 9.00, na przejeździe kolejowo-drogowym w Starogardzie Gdańskim, na szlaku Swarożyn – Starogard Gdański, pod pociąg relacji Chojnice – Hel wjechał samochód osobowy. Poszkodowany został kierowca pojazdu. Interweniowały służby ratunkowe. Komisja ustali okoliczności zdarzenia - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ze statystyk wynika, że za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy. Są one wynikiem brawury, nieuwagi i pośpiechu. Rozsądek i zasady bezpieczeństwa mogą temu zapobiec. To od zachowania kierowcy na przejeździe zależą konsekwencje dla podróżnych w pociągu oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Zbliżając się do linii kolejowej każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania oraz urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Przejeżdżający pociąg ma zawsze pierwszeństwo.

  — Przypominamy, że dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały w całym kraju prawie 13 tys. przejazdów kolejowo-drogowych Żółtymi Naklejkami - podkreśla członek zespołu prasowego. — To proste i skuteczne narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na przejazdach i przejściach dla pieszych. W razie awarii lub zagrożenia na przejeździe lub przejściu należy skorzystać z numerów alarmowych na Żółtej Naklejce PLK. Od 2018 r. co najmniej dwie naklejki są umieszczone na przejazdach i przejściach, w dobrze widocznym miejscu - na rogatce lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Znajdziemy na niej numer skrzyżowania, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia, oraz numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii przejazdu. Dzięki temu, jeśli to konieczne, można wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

W zdarzeniu wzięły udział 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i jeden Zespół Ratownictwa Medycznego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...