09.08.2021 10:18 0 MW

Trwa kampania społeczna PKP Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko

Fot. KWP Gdańsk

Co robić gdy utkniemy pomiędzy szlabanami i dlaczego nie wolno korzystać z dzikich przejść przez tory? O tym i nie tylko policjanci oraz przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A informowali użytkowników dróg z powiatu starogardzkiego podczas spotkań z kampanii społecznej pn. Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko.

W piątek (6 sierpnia) funkcjonariusz ze starogardzkiej drogówki wspólnie z przedstawicielami kolei promował zasady bezpiecznego zachowania się na przejazdach drogowo-kolejowych w ramach kampanii społecznej organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A pn. Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”.

Fot. KWP Gdańsk

Celem tej kampanii jest kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych, a w konsekwencji dążenie do ograniczenia liczby wypadków i kolizji w tych miejscach – podkreślają organizatorzy akcji.

Kierowcy, piesi i rowerzyści ze Zblewa, Pinczyna oraz Starogardu Gdańskiego przy przejazdach drogowo-kolejowych zostali poinformowani o zagrożeniu wynikającym z niewłaściwego użytkowania ww. ciągów komunikacyjnych. Podczas piątkowego spotkania użytkownicy szos otrzymali ulotki z informacją o właściwym wykorzystaniu żółtej naklejki umieszczonej po wewnętrznej stronie – od torów na napędach rogatkowych lub krzyżach św. Andrzeja.

Codziennie słyszymy o wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych. Portale kolejarskie są wręcz zasypywane informacjami o kolejnych śmiertelnych wypadkach na niestrzeżonych lub strzeżonych przejazdach zarówno z udziałem pieszych jak i kierowców aut. Wśród powodów utknięcia pomiędzy szlabanami możemy wymienić m.in. niezachowanie ostrożności w trakcie zbliżania się do przejazdu przez tory w myśl, że przecież tędy nic nie jeździ i pośpiech, nie zważając na zagrożenie. Pracownicy kolei codziennie obserwują brawurę kierowców i nieodpowiedzialne zachowania na przejazdach.

Fot. KWP Gdańsk

Przypominamy. W przypadku utknięcia pomiędzy szlabanami należy opuścić pojazd lub jak najszybciej zjechać z niego wyłamując rogatki. W przypadku opuszczenia pojazdu jak i wyłamania rogatek należy zadzwonić pod numer umieszczony na żółtej naklejce. Najpierw dzwonimy pod numer telefonu alarmowego i przekazujemy 9-cio cyfrowy numer. Następnie służby przekazują je pracownikom kolei, a ci już wiedzą, gdzie należy się udać. Ekspozytura wyda polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów, po czym zostanie wstrzymany ruch lub pracownicy wprowadzą ograniczenie prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu, dzięki informacjom podanym na żółtej naklejce.

Fot. mat.pras.

Pamiętajmy, że dojeżdżając do przejazdu powinniśmy zawsze zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wjeżdżajmy na torowisko, gdy nie będzie możliwości jego opuszczenia. Policjanci apelują o rozważne przekraczanie torów kolejowych zarówno w miejscach oznakowanych jak również tzw. dzikich przejściach.

Więcej o akcji tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...