07.08.2021 15:30 0 MW
To już niejako tradycja, że podczas Jarmarku św. Dominika Kociewiacy z trzech powiatów: tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego przeszli w barwnym korowodzie ulicami Gdańska. 6 sierpnia to był dzień, w którym Gdańsk został opanowany przez mieszkańców krainy łagodności.
Wszyscy razem ustawieni przed Zieloną Bramą punktualnie o godz. 14 ruszyli w kierunku skweru Heweliusza. Pod przewodnictwem Piotra Kończewskiego z Lokalnej Organizacji Kociewskiej wszyscy Kociewiacy szli w rytm orkiestry z Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Świekatowo. Na przedzie mogliśmy zobaczyć włodarzy miast i powiatów oraz posłów Kazimierza Smolińskiego i Małgorzatę Chmiel. Tłum turystów z zaciekawieniem przyglądał się korowodowi, który głośno i kolorowo pokazywał skąd przyjechał. Po przemarszu wszyscy udali się pod scenę na skwerze, na której dokonano oficjalnego otwarcia Święta Kociewia i wspólnego świętowania.
Na pikniku pod sceną nie zabrakło niczego. Pyszne kociewskie jadło kusiło zapachami i smakami. Kto mógł z ochotą pałaszował słynne kociewskie ruchanki, swojski pasztet z Maciejówki i rogaliki z powidłami Opaleńskimi. Na każdego uczestnika był przygotowanym pakiet z drożdżówką, bułką i wodą. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Etno Design zadbały o to by nas ubrać w elementy kociewskie i przywieźć jakieś specjały zamknięte w słoikach.
Na scenie zaprezentowały się kapele ludowe i nie tylko. Największym wrogiem tego dnia była pogoda, ale ta nie pokrzyżowała organizatorom planów i wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie.
— Bardzo mi się podoba na święcie Kociewia - mówi Pani Aleksandra, mieszkanka Sopotu. — Co roku spędzam wakacje na Kociewiu i nadal odkrywam uroki tej uroczej krainy i jej sympatycznych mieszkańców. Cieszę się, że mogłam poznać jeszcze inne lokalne atrakcje i posmakować Lokalnej kuchni. Dziękuję, że jesteście i do zobaczenia na kociewskich szlakach.
O 17 rozpoczął się Kociewie Art prezentująca lokalnych twórców malarstwa, rzeźby i rękodzieła.
Przypominamy, że Kociewie swoją obecność zaznaczyło na Jarmarku św. Dominika w 2005 roku, a od 2017 roku zrodziła się inicjatywa Korowodu Kociewskiego.