02.08.2021 11:25 0 MW

'Jak dobrze mieć sąsiada', zwłaszcza sąsiada seniora

Fot. Pixabay

W Gniewie ruszyła akcja: Poznaj swojego sąsiada - seniora! Jej celem jest zwrócenie uwagi na osoby starsze, na ich potrzeby, zwłaszcza ogarniającą samotność.

Wczoraj 1 sierpnia obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Nie przez przypadek nawiązuje do tego dnia, ponieważ nasi seniorzy to ostatni świadkowie II Wojny Światowej. Wśród nas jest też pokolenie młodsze, walczące w Solidarności.

A co łączy te historie, losy tych ludzi? To samotność w ich wieku, potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, problemy zdrowotne, czy niemożność załatwienia spraw urzędowych. Brak pomocy w codziennych sprawunkach utrudnia im codzienne funkcjonowanie. A przecież mamy im za co dziękować. Nie kto inny jak Alibabki śpiewały "Jak dobrze mieć sąsiada". Dlatego zostajemy jednym z nich i łapiemy za kwestionariusze. Wypisujemy nasze imię i numer telefonu do nas. I czekamy na zgłoszenie się naszego nowego kuma.

Często Seniorzy nie chcą prosić o pomoc ‐ przyznają gniewskim urzędnicy. — Albo nie chcą przeszkadzać, kiedy widzą jak śpieszymy się każdego dnia do pracy czy na zakupy, zajęci swoimi sprawami. Ich izolację pogłębiła trwająca od ponad roku pandemia. Dlatego reagując na bieżącą sytuację społeczną, Głos Seniora razem z programem społecznym Adamed dla Seniora inaugurują nową ogólnopolską kampanię pod nazwą Poznaj Swojego Sąsiada - Seniora!

Organizatorzy akcji przyznają, że w ten sposób chcą promować pomoc sąsiedzką dla potrzebujących seniorów i apelują do wszystkich osób, aby włączyły się w akcję wsparcia Sąsiada - Seniora.

Nawet najdrobniejszy gest sąsiedzkiej życzliwości może okazać się o wiele cenniejszy niż wszelkie formy pomocy instytucjonalnej. Dlaczego? Bo wynika on z autentycznego zainteresowania drugim człowiekiem. Seniorem. Sąsiadem — mówią pracownicy ratusza.

Jak dołączyć do akcji?

Wydrukuj gotowy plakat znajdujący się poniżej wiadomości. Wpisz numer kontaktowy i zawieś afisz na klatce schodowej lub włóż go do skrzynki osoby samotnej. Czekaj na zgłoszenie potrzebującego Seniora. Pomóż osobie w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa czy rozmowie telefonicznej lub poprostu pobądź z tą osobą.

Bądźmy Solidarni z Seniorami! Razem Damy Radę!

Fot. UMiG Gniew


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24