29.07.2021 12:34 0 MW

Grad, burze, gwałtowne opady deszczu i liczenie strat

Fot. Maciej Czarnecki

Po południu 28 lipca nad południową częścią gminy Gniew przeszedł pogodowy Armagedon. Połamane drzewa, straty upraw rolnych i dorobku życia. Taki obrazek zostały służby ratunkowe po przybyciu na miejsce

Wczoraj popołudniu (28 lipca) po godz. 15 rozszalała się wichura wraz z intensywnymi opadami deszczu, burzami i gradobiciem, jakiego nie pamiętają mieszkańcy gminy. Zgłoszenie do gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego wpłynęło o godz. 15:18. Od tej chwili wszystkie jednostki ratownicze zostały postawione w stan gotowości, część z nich wyruszyła od razu po zgłoszeniu na akcje.

Fot. Maciej Czarnecki

Największe spustoszenie pogoda zrobiła w Opaleniu, Widlicach, Pieniążkowiei Ostrowitem. Ale to nie wszystko. Do zarządzania kryzysowego zgłaszają się poszkodowani z Piaseczna i innych okolicznych wsi.

Od wczoraj trwa usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła nad południową częścią gminy Gniew - mówi Piotr Olszewski z Centrum Zarzadzania Kryzysowego. — Ponadto nasze prace polegają na organizacji pomocy dla poszkodowanych, szacowania wraz z nimi strat oraz zabezpieczeniu pozostałego dobytku. Na godz. 14 zostanie zwołana posiedzenie Gminnego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Czekamy na informacje od rolników i ich szacunki. Następnie z tymi danymi oraz potwierdzeniem warunków pogodowych z IMiGW, udamy się do Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, z prośbą o powołanie Komisji Szacowania Szkód.

Najwięcej strat ponieśli rolnicy. Zdjęcia zalanych posesji, położonych wręcz skoszonych przez grad warzyw budzą emocje. Dosłownie w kilka chwil stracili tegoroczne plony, z których się utrzymywali. Dodatkowo połamane drzewa, zerwany dach, uszkodzony samochód i wiele innych szkód. Straty ekonomiczne, materialne i ekologiczne oraz psychiczne. Z tym zmagają się obecnie poszkodowani.

Fot. Maciej Czarnecki

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki wczoraj był na miejscu i wszelkimi kanałami organizuje pomoc poszkodowanym oraz informuje na bieżąco o postępie prac służb.

W dniu dzisiejszym przez południową część gminy przeszła nawałnica gradu tak to niestety wygląda – informuje włodarz. — Najgorsza sytuacja jest w Opaleniu, po rozmowach na miejscu z rolnikami,  wiemy że część osób straciło dobytek swojego życia a tegoroczne uprawy zostały doszczętnie zniszczone. Już podjęliśmy kroki w celu udzielenia pomocy. W tej tragicznej sytuacji już dziś dziękuję strażakom i sołtysom za okazałą pomoc  natychmiastowej reakcji. Wszystkim poszkodowanym natomiast będziemy starali się udzielić jak największego wsparcia. Czas na kolejne działania.

Fot. Maciej Czarnecki

Osoby poszkodowane proszone są o zgłoszenie tej informacji sołtysom.  

W najbliższych godzinach poznany więcej szczegółów i spoglądamy w niebo.

Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki Fot. Maciej Czarnecki

 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24