27.07.2021 15:19 0 MW

Płonący śmigłowiec, samochód, akcja poszukiwawcza i ranni w wypadkach. Uwaga! To tylko ćwiczenia

Fot. MW

Na kilka godzin Tczew stał się poligonem ćwiczeniowym dla Jednostek Ratownictwa Gaśniczego, policji i służb ratownictwa medycznego. Wszystko to w ramach wojewódzkich ćwiczeń ratowniczych.

We wtorek (27 lipca) na kilka godzin do Tczewa zjechały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w tym grupy specjalistyczna techniczna i poszukiwawczo-ratownicza z Gdańska, ponadto jednostki PSP z Tczewa i Ochotniczej Straży Pożarnej z Miłobądza. Każda z tych grup została przydzielona do innego zadania. Jedni strażacy wraz z policjantami i ratownikami medycznymi ratowali poszkodowanych uwięzionych w starych budynkach po poligonie wojskowym. Inni zaś gasili pożar na terenie bocznic kolejowych przy ul. Jana z Kolna w Tczewie.

Ćwiczenia zakładają dwa scenariusze. Na torowisku przy Jana z Kolna doszło do zderzenia autobusu i pociągu. Z kolei na dawnym poligonie rozbija się śmigłowiec - wyjaśnia mł. kpt. Konrad Majewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Po godz. 9:00 odbyła się przed ćwiczeniami odprawa wszystkich służb. Przywitania wszystkich i o charakterystyce ćwiczeń opowiedział st.kpt. Zbigniew Rzepka, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie.

Następnie grupy rozjechały się na ćwiczenia do swoich przydzielonych zadań. Na terenie kolejowym przy. ul. Jana z Kolna strażacy pomagali wyjść uwięzionym z autobusu, oznakowali poszkodowanych w wypadku kolejowym – przejechanie osoby postronnej przez wagon. I na sam początek akcji gaszenie płonącego auta. Oczywiście nie zabrakło efektownych wybuchów. Z bliska mogliśmy zobaczyć, jak wygląda akcja ratownicza oraz przygotowanie do niej.

Kolejna część ćwiczeń dotyczyła akcji poszukiwawczej oraz gaszenie płonącego śmigłowca. Ratownicy z JRG i pomocy przedmedycznej przeszukiwali ruiny poligonu oraz pomagali uwiezionym poszkodowanym. Wszystko to wyglądało bardzo realistycznie i imponująco. Nikt z funkcjonariusz się nie oszczędzał i w pełni wykonywał polecenia przełożonego.

Ćwiczenia były przewidziane do godz. 14:00.

Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW 20210727_091543.jpg Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW Fot. MW


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24