15.07.2021 20:03 0 MW
Do Sądu Rejonowego w Tczewie wpłynął akt oskarżenia przeciwko pięciu pracownikom Tczewskiej spółki Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie. Oskarżeni nie przyznają się do winy.
9 czerwca br odbyło się walne spotkanie Zarządu spółki Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie. Na zebraniu tym Rada Nadzorcza spółki Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie podjął decyzję o rozwiązaniu umowy pracy z Marcinem Cejerem. Po tym zdarzeniu postawiono mu oraz czterem jego współpracownikom zarzuty nieprawidłowego zagospodarowaniem mieniem spółki.
Gdańska prokuratura objęła aktem oskarżenia pięć osób, w tym:
główną księgową spółki, której prokurator zarzucił popełnienie 36 czynów wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym 8 dotyczących doporowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz 28 czynów dotyczących podrobienia w celu użycia jak autentycznych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty,
byłej dyrektor finansowej spółki, której prokurator zarzucił popełnienie 35 czynów wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym 10 czynów dotyczących doporowadzenia spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz 27 czynów dotyczących podrobienia w celu użycia jak autentycznych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty,
pracownikowi, któremu prokurator zarzucono popełnienie 3 czynów dotyczących wyłudzenia świadczeń pieniężnych,
prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie usług budowalnych, wystawca poświadczając nieprawdę faktur, któremu prokurator zarzucił popełnienie 6 czynów dotyczących doporowadzenia spółki wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami do niekorzystnego rozporządzenia mieniem,
byłemu prezesowi spółki, któremu prokurator zarzucono popełnienie czynu doprowadzenia spółki wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami do niekorzystnego rozporządzenia mienia.
Według prokuratury do zarzuconych oskarżonym czynów dochodziło w latach 2013 – 2017 i dotyczą one wyłudzeń z wykorzystaniem poświadczających nieprawdę dokumentów - faktur na usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca oraz podrobionych dokumentów w postaci dekretów zatwierdzających wypłaty. Dotyczą również wyłudzeń dofinansowania oraz świadczeń pieniężnych, między innymi zwrotu kosztów zakupu odzieży ochronnej, okularów korekcyjnych, jak też rozliczeń zakupów dokonywanych na prywatne cele.
Według wyliczeń kwota wyłudzeń przekracza 100 000 złotych.
Zarzucone oskarżonym przestępstwa, zakwalifikowane z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., z art. 286 § 1 k.k. oraz z art. 270 § 1 k.k.
Zagrożone są one karami pozbawienia wolności do lat 8 oraz do lat 5. A
Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Tczewie.