11.05.2021 15:00 3 PM

Redzkie sokoły doczekały się dwójki potomstwa. Są już propozycje imion

Nordka i Redzianka oraz Rico i Kox – te propozycje otrzymały najwięcej głosów w naszej ankiecie na imiona dla piskląt redzkich sokołów wędrownych. Najprawdopodobniej w następnym tygodniu podczas obrączkowania dowiemy się jakiej płci są dwa młode w gnieździe znajdującym się na kominie Koksika. Wówczas zostaną im nadane imiona – te wytypowane przez naszych czytelników.

W redzkim gnieździe były cztery jajka, razem z naszymi czytelnikami i mieszkańcami regionu trzymaliśmy kciuki, żeby ze wszystkich wykluły się młode. Niestety na świat przyszły dwa pisklęta.

Sokoły wędrowne najczęściej składają cztery jaja, rzadziej trzy czasami się zdarza pięć. W dobrych warunkach, jak para jest doświadczona, to najczęściej ze wszystkich się coś kluje, ale to jest młoda para, po raz pierwszy mają młode, jak na pierwszy raz to też bardzo dobrze. Być może w przyszłym roku będzie już komplet młodych – wyjaśnia Sławomir Sielicki, Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół".

Młode sokoły w wieku 6-7 tygodni zaczną latać. Muszą się także dobrze nauczyć polować. Póki się nie usamodzielnią będą jeszcze pod opieką rodziców, a potem ruszą szukać swojego miejsca na ziemi.

Pierwszy rok jest najtrudniejszy dla młodych sokołów przeżywa tylko 1/3 – 1/4 młodych, ale jak już przetrwają ten najtrudniejszy okres, to potem mają większą szansę na długie i spokojne życie – dodaje Sławomir Sielicki.

Najprawdopodobniej sokoły z Redy zostaną zaobrączkowane pod koniec następnego tygodnia. Wówczas zostaną im nadane imiona. Głosowanie na imiona dla sokołów trwało od ubiegłego tygodnia, czytelnicy wybierali spośród 20 propozycji, które wcześniej sami wymyślili. Z puli imion dla samic najwięcej głosów otrzymały Nordka i Redzianka, a dla samców Rico i Kox.

Redzkie sokoły można obserwować non stop za pomocą kamer na portalu Nadmorski24. Pierwszy widok pokazuje wnętrze gniazda. Kolejny widok z kamery przedstawia gniazdo sokoła widziane od strony platformy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24