25.03.2021 10:30 1 NW/OMGGS
Metropolitalne samorządy zaoszczędziły już około 150 milionów złotych. Wszystko za sprawą wspólnych zakupów – od lat gminy, powiaty i podległe im jednostki z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot kupują wspólnie energię elektryczną, gaz ziemny, olej opałowi, usługi pocztowe i paliwo.
Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powodują, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie.
– Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy ceny np. energii elektrycznej znacznie wzrosły, a samorządy i podległe im jednostki szukają oszczędności. Wspólne zakupy to nie tylko rabaty i niższe koszty zakupu materiałów i usług, ale także niższe koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem działów zakupów, czy wymiana wiedzy na temat rynku i profesjonalnych zakupów – czytamy w komunikacie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Przekonały się o tym nie tylko samorządy zrzeszone w OMGGS, ale również jednostki im podległe – chociażby uczelnie, szpitale, biblioteki, gdańskie zoo, Port Lotniczy w Gdańsku, gdyński OPEC czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Marek Komorowski, dyrektor Biura Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, podmiotów, które przystępują do grup zakupowych jest z roku na rok coraz więcej.
– Na początku “wspólnota” obejmowała kilkanaście podmiotów, w tym roku jest ich już ponad 150. Z roku na rok oszczędność jest systematyczna i przynosi realne pieniądze. W 2021 roku podmioty zaoszczędzą aż 39 mln zł w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców. Wspólne zakupy obejmują określone dziedziny, ponieważ są one uniwersalne dla wszystkich samorządów, a postępowania takie jak np. na zakup energii należą do najtrudniejszych. Współpraca daje szansę na efektywne zamówienia. Skala zakupu powoduje, że kupujemy taniej, ale przy zachowaniu określonego poziomu jakości - czytamy na OMGGS.
W ciągu roku udało się zaoszczędzić 9 milionów złotych. Jak informuje OMGGS, samorządy i podmioty, które przystąpiły do wspólnych zakupów w 2021 roku zaoszczędzą 39 milionów w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców:
– kompleksowa dostawa gazu ziemnego (oszczędność około 42%),
– dostawa energii elektrycznej (oszczędność 36%),
– dostawa paliwa (od 9 do 30 gr. na litrze - ok 90,8 tys. zł),
– dostawa oleju opałowego (oszczędność 8,35%).
Więcej informacji na ten temat pozyskać można tutaj