18.03.2021 10:30 0 raz

Powstaje tor dla ‘górali’ i bmx

fot. Magdalena Dalecka, UM Starogard Gdańśki

To dobra wiadomość dla miłośników wyczynowej jazdy na dwóch kołach z Kociewia. Rozpoczęła się budowa toru dla rowerów górskich na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim. Obiekt ma być gotowy do końca kwietnia – powstaje w ramach miejscowego budżetu obywatelskiego.

„Wyrobisko – tor rekreacyjny dla rowerów górskich i BMX – Nad Jarem/Piekiełki” jest jednym z 4 najlepszych pomysłów infrastrukturalnych wybranych przez mieszkańców w V starogardzkiego edycji budżetu obywatelskiego – przypominają przedstawiciele urzędu w Starogardzie Gdańskim.

Naszym celem było stworzenie w Starogardzie miejsca dla hobbystów kolarstwa górskiego. Prawdziwa górska ścieżka ma od kilku do kilkunastu kilometrów długości. Nasza będzie tylko jej namiastką, ale umożliwi trenowanie umiejętności i wprawianie się do tzw. „boju” na dłuższych trasach – wyjaśnili pomysłodawcy.

Starogardzcy urzędnicy przyznają, że inwestycja miała być gotowa do końca października 2020 rok. Przyczyną takiego opóźnienia były trudności w uzyskaniu stosownych pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji. Ostatecznie 3 marca miasto otrzymało pozwolenie na budowę wraz z zatwierdzeniem projektu. 10 marca wykonawca zgłosił gotowość do rozpoczęcia budowy i niezwłocznie przystąpił do prac.

W Starogardzie powstaną dwa tory rowerowe. Pierwszy będzie odpowiednikiem górskiej ścieżki rowerowej tzw. single tracka o długości ok. 300 metrów. Będzie trawersowała istniejące zbocze. Drugi tor mniejszy będzie miał ok.180 mb długości i przeznaczony będzie dla bmx. Na trasie tej ścieżki wybudowane zostaną różnego rodzaju przeszkody, które umożliwiają wykonywanie skoków, m.in. mostek z zeskokiem i 5 skoczni ziemnych o różnym stopniu trudności. Poza tym trasa składać się będzie z odcinków prostych i odpowiednio wyprofilowanych łuków. Tor podzielony będzie na 3 części, tak, aby mogły z niego korzystać osoby początkujące, średnio zaawansowane i zaawansowane w sportach rowerowych. Teren zostanie wyrównany i obsiany trawą. Na miejscu wykonawca zamontuje też elementy, jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablicę informacyjną – wylicza Magdalena Dalecka, rzecznik prasowy prezydenta Starogardu Gdańskiego.

Rekreacyjny tor dla rowerów górskich i bmx kosztować będzie 197 500 zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24