17.03.2021 08:18 7 raz/MIIWŚ

Szczątki niemieckiego żołnierza złożono w ‘polskiej’ mogile na Westerplatte

fot. M. Bujak/MIIWŚ

Takiego odkrycia pracownicy Muzeum II Wojny Światowej zapewne się nie spodziewali. Mówią wręcz o „kuriozum występującym na Półwyspie Westerplatte”. Podczas prac ekshumacyjnych szczątków pochowanych tam polskich żołnierzy natrafiono na – prawdopodobnie – szczątki niemieckiego żołnierza.

We wtorek (16 marca) pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przystąpili do ekshumacji szczątków pochowanych na Cmentarzu Obrońców Westerplatte. Jak relacjonują, prace rozpoczęto o godzinie 6:10.

Spod umieszczonego centralnie krzyża mjr. Henryka Sucharskiego usunięto metalową płytę nagrobną, pod którą znajdowała się wykonana z betonu nisza grobowa. Bezpośrednio pod płytą znajdowała się warstwa ziemi pokrywająca ustawioną niżej trumienkę wykonaną z blachy. Została podjęta z niszy i w całości, bez otwierania, przełożona do przygotowanej trumienki drewnianej, która została opieczętowana i przewieziona do kościoła św. Brygidy w Gdańsku – czytamy w komunikacie MIIWŚ.

Dokonano także ekshumacji szczątków znajdujących się pod krzyżem nagrobnym kpr. Andrzeja Kowalczyka. W trakcie oględzin znaleziono typowe wyposażenie wojskowe żołnierza niemieckiego.

Było to fragmenty skórzanego pasa z klamrą i ładownicami sygnowane nazwą producenta i datą wytworzenia – 1937, menażkę, pozostałości dwóch skórzanych trzewików wzoru niemieckiego, fragment skórzanej podpinki niemieckiego hełmu z sygnaturą oraz metalowy guzik i sprzączkę, a także ułamek grzebienia z tworzywa sztucznego. W związku z uzasadnionymi wątpliwościami co do tożsamości ekshumowanego żołnierza podjęto decyzję o przeprowadzeniu specjalistycznych badań celem identyfikacji genetycznej. Zostaną one wykonane w Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Odnalezione przy szczątkach zabytki opracują badacze z Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – poinformowali pracownicy muzeum.

Jak powiedział dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki, odkrycie to pokazuje, „jak wiele tajemnic jest jeszcze wokół Westerplatte, w jak wielu mitach funkcjonujemy do dnia dzisiejszego”.

Dziś jest kolejny dzień, w którym przekonujemy się, że misja archeologiczna na Westerplatte ma ogromne znaczenie, bo nie tylko odnajdujemy tam polskich bohaterów z Westerplatte z roku 1939, ale także niemieckich żołnierzy w grobach polskich bohaterów, co pokazuje pewne historyczne kuriozum występujące na półwyspie Westerplatte przez dziesiątki lat. Kuriozum, które jest systematyzowane w chwili obecnej z powagą państwowej instytucji kultury – mówił podczas konferencji prasowej.

Prace ekshumacyjne, demontaż obecnego cmentarza, a także badania archeologiczne to działania przedinwestycyjne realizowane w ramach budowy nowego Cmentarza Wojskowego Żołnierza Wojska Polskiego na Westerplatte. Jak podaje serwis prasowy placówki, elementy wchodzące w skład aktualnego cmentarza zostaną zdemontowane oraz zdeponowane w magazynach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także częściowo na terenie bazy archeologicznej na Westerplatte. Szczególną troską objęty zostanie historyczny krzyż, który będzie oczyszczony i poddany konserwacji, a następnie na czas trwania inwestycji tymczasowo umiejscowiony w rejonie pobliskiego ciągu pieszego zmierzającego w stronę Pomnika Obrońców Wybrzeża. Realizacja Cmentarza jest jednym z podstawowych działań I etapu inwestycji – budowy plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...