Zapraszamy na wystawę o 155-leciu Kół Gospodyń Wiejskich organizowaną w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Wystawa będzie czynna od 16 marca do 15 października. Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi stare fotografie przedstawiające działalność kół gospodyń wiejskich oraz stroje ludowe.
14 marca 1866 roku z inicjatywy Juliusza Kraziewicza pierwsze na ziemiach polskich kółko rolnicze w Piasecznie uchwaliło jednogłośnie zawiązanie pierwszego koła gospodyń wiejskich pod nazwą Towarzystwa Gospodyń. Pierwszą przewodniczącą została Januaria Kalksteinowa z Klonówki, matka Edwarda Kalksteina, prezesa Kółka Rolniczego w Bobowie.
Działalność KGW obejmowała przede wszystkim sprawy związane z gospodarstwem domowym. Urządzano różnego rodzaju kursy kroju, szycia, cerowania, pieczenia, przyrządzania przetworów owocowych, warzywnych, mięsnych, wyrobu serów, ogrodnictwa, hodowli drobiu, prania, prasowania, także higieny domowej i osobistej, wyżywienia, zdrowia i opieki nad dziećmi, założono także szkółkę dla dziewcząt.
Na Zachodzie Europy toczyła się w owym czasie walka o równouprawnienie kobiety w życiu społecznym i politycznym oraz jej wykształcenie zawodowe. Jednym z przejawów tych prądów było fachowe przygotowanie gospodyń wiejskich w celu podniesienia produkcyjności gospodarstw. Toteż fakt zawiązania w Piasecznie Towarzystwa Gospodyń miał duże znaczenie, tym bardziej że i w tym wypadku wyprzedzał o wiele lat inicjatywy podjęte później na innych ziemiach polskich.