11.03.2021 15:30 0 Estera

11 marca – dzień wszystkich sołtysów

Fot. Marek Trybański/TTM

Dnia 11 marca możemy okazać szacunek i wdzięczność sołtysom. To szczególny dzień dla tych, którzy organizują społeczne inicjatywy czy dbają o lokalną gospodarkę.

Urząd sołtysa widnieje na kartach historii polski już od XIII wieku. Kiedyś sołtysem zostawał najbardziej poważany i często najbogatszy członek wsi. Dzisiaj musi to być osoba przede wszystkim oddana lokalnej społeczności, zaangażowana i chcąca nieść pomoc.

W gminie Wejherowo znajduje się znajduje się 16 sołectw. Największym jest Bolszewo, które liczy ponad 8 tysięcy mieszkańców. Sołtys tej miejscowości Edmund Bianga, który kilkukrotnie był nagradzany za swoją działalność, mówi, że pełnienie tej funkcji jest jego sposobem na pomaganie.

Jestem na emeryturze, jak się czegoś podejmuję, to robię to na sto procent. Mam bardzo dobry kontakt z mieszkańcami, nie raz dzwonią czy przychodzą do mnie. Sprawia mi satysfakcje, gdy ktoś z mieszkańców zgłasza się z problemem i mogę go jak najlepiej rozwiązać – mówi Edmund Bianga, sołtys Bolszewa od 2015 roku.

Sołtys to najważniejsza osoba we wsi. Często sprawowanie tej funkcji to dodatkowa czynność obok życia zawodowego - tak jak dla Marka Miotka, który sołtysem Gościcina jest już od trzech lat.

Mam nadzieję, że mieszkańcy widzą we mnie wsparcie, i że poświęcam się temu zajęciu. Dla mnie to nie praca, to coś znacznie więcej – mówi Marek Miotk.

Podobne zdanie ma pani sołtys Kniewa i Zamostnego, która od 27 lat dba o to, by mieszkańcom jej regionu żyło się coraz lepiej.

Tak się czuję jakbym była taką matką tego sołectwa, dlatego że w każdej sytuacji kiedy pojawi się mieszkaniec z problemem, staram się pomagać. Jestem otwarta i cieszę się, że mogę służyć mieszkańcom - mówi Krystyna Klawikowska.

Obecnie w Polsce znajduje się ponad 40 tysięcy sołectw. Sołtys nie jest pracownikiem etatowym gminy, ani sołectwa. Nie dostaje pensji, lecz dietę ustaloną przez lokalne samorządy. Wspólnie z wójtem i radą gminy współdecyduje on o wydarzeniach czy inwestycjach na ternie sołectwa. Każdy sołtys wykonuje tę pracę po to, aby zmieniać swoją lokalną społeczność.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...