22.02.2021 09:30 0 raz/pomorskie.eu

Pomorskie gminy otrzymają wytyczne dot. budowy tras rowerowych

źródło: pomorksie.eu

Pomorski samorząd wydał opracowanie dotyczące tego, jak powinny być planowane, budowane i zarządzane trasy rowerowe. Jak podkreślają władze województwa, rekomendacje trafią do wszystkich pomorskich powiatów i gmin. Mają być „zbiorem dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie turystki i mobilności rowerowej" a dzięki nim „ma podnieść się standard realizowanej na Pomorzu infrastruktury rowerowej".

Opracowanie „Wytycznych rowerowych. Projektowanie i utrzymane turystycznych tras rowerowych w województwie pomorskim” powstało po to, aby ułatwić projektowanie tras rowerowych zgodnych z aktualnym stanem prawnym, a jednocześnie wesprzeć budowanie dróg wysokiej jakości, spójnych, bezpiecznych i wygodnych dla użytkowników.

Jak wyjaśniają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, w dokumencie zawarte są m.in. informacje, jak tworzyć trasy rowerowe w różnym terenie m.in. na obszarach leśnych, wałach przeciwpowodziowych czy dawnych nasypach kolejowych. Ponadto jak projektować parkingi rowerowe, węzły komunikacyjne (bike & ride). Dokument zawiera też szczegółowe wytyczne dotyczące infrastruktury, jak nawierzchnia, szerokość i prawidłowe oznakowanie

Wierzymy, że stosowanie zawartych w dokumencie zasad pozytywnie wpłynie na zachowanie optymalnego standardu budowy tras i szlaków rowerowych w naszym regionie. Przy opracowaniu wytycznych uwzględniliśmy dobre praktyki i doświadczenia krajowe oraz międzynarodowe. To m.in. standardy Euro Velo opracowane przez Europejską Federację Cyklistów, holenderskiej organizacji nowoczesnego transportu CROW czy brytyjskiej organizacji National Cycle Network – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Rekomendacje dotyczą zarówno turystyki rowerowej, jak i zasad mobilności aktywnej, ważnej np. dla osób na co dzień korzystających z roweru jako środka transportu do szkoły, pracy czy na zakupy. Dodatkowo opracowanie uwzględnia problematykę ochrony środowiska i krajobrazu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24