18.01.2021 12:30 1 NW/pomorskie.eu

Kaszubska biżuteria i wycinanki robią furorę w Chinach

Źródło:pomorskie.eu

W oddziale chińskiego Muzeum Narodowego prowincji Yunnan w Kuming trwa wystawa pn. „Piękno zatrzymane w czasie”. Poświęcona jest ona polskiej biżuterii z bursztynem. Eksponowane są tam także stroje i wycinanki kaszubskie podarowane muzeum przez marszałka Mieczysława Struka.

Wystawę „Piękno zatrzymane w czasie” można podziwiać od 10 stycznia 2021 roku. Wernisażowi towarzyszył interaktywny spacer transmitowany online. Na żywo transmisję oglądało prawie 150 tysięcy osób.

Jak czytamy na stronie samorządu województwa pomorskiego, wystawę dedykowaną polskiej biżuterii z bursztynem w Kuming będzie można oglądać przez dwa miesiące, do 10 marca 2021 roku.

Źródło:pomorskie.eu

Ponad 800 eksponatów

Na wystawie podziwiać można m.in. naszyjnik o nazwie „pawie oczy” wykonane z jedwabiu i bursztynu, w jasnych kolorach. Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych i muzeów krajowych (m.in. Muzeum Bursztynu w Gdańsku czy Muzeum Ziemi PAN).

Ekspozycja pokazuje również jak wyglądała ewolucja stylów polskiej biżuterii z bursztynem na przestrzeni ostatniego półwiecza. Uzupełniona jest też o wiedzę na temat samego surowca - bursztynu oraz jego miejsce w kulturze i tradycji Polski oraz Kaszub. Chodzi dokładnie o okres od lat 70. XX w. do dziś - podaje pomorskie.eu.

Na całość wystawy składają się trzy główne bloki tematyczne: geneza i natura bursztynu bałtyckiego, bursztyn bałtycki w historii i kulturze oraz ekspozycja biżuterii. Na wystawie zobaczyć można prace wielu znakomitych artystów – m.in. Wanda i Bogdan Frydrychowicz, Mariusz Gliwiński, Leszek Górski, Iwona Tamborska, Danuta Czapnik, Paulina Binek, Jacek Baron.

Stroje i wycinanki kaszubskie

Na wystawie w Kuming chińskiego Muzeum Narodowego zobaczyć można również stroje kaszubskie i wycinanki. Te podarował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

To dwa barwne stroje: damski z bursztynowymi koralami i strój Kaszuby. Zostały one specjalnie uszyte przez Gabrielę Recę z Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych z Tuchomia w powiecie bytowskim – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.

Jak podaje portal pomorskie.eu, stroje sfinansował urząd marszałkowski i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Źródło:pomorskie.eu

Prestiżowe wyróżnienie

Sebastian Tajl – pomysłodawca wystawy od wielu lat przybliża mieszkańcom Chin Polskę i kreuje jej pozytywny wizerunek. Artysta skupia się przede wszystkim na polskiej kulturze i tradycji oraz na potencjalne turystycznym kraju.

Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Yunnan w mieście Kunming jest głównym muzeum prowincji posiadającym w swoich zbiorach ponad 200 tys. eksponatów, w tym ważne dla historii i kultury Chin artefakty. Możliwość organizacji wystawy w Muzeum Narodowym w Chinach to wyróżnienie. Tylko wystawy, które spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące poziomu jakości eksponatów mogą zaistnieć w przestrzeni tego muzeum – mówi Konsulat Generalny RP w Chengdu Grzegorz Morawski.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Jest jedną z największych ekspozycji na świecie i stanowi zakrojoną na dużą skalę promocję kultury Polski w Chinach.

Eksponaty zobaczyć można m.in. za pośrednictwem poniższych stron: (TUTAJ](https://baijiahao.baidu.com/s?id=1688551572781797969&wfr=spider&for=pc) (TUTAJ](https://baijiahao.baidu.com/s?id=1688113569953953969&wfr=spider&for=pc) TUTAJ


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24