30.12.2020 17:30 8 WH/UM w Gdyni
Miłośnicy i opiekunowie zwierząt apelują, aby nie strzelać petardami w Sylwestra. Dla psów i zwierząt domowych to jeden z najbardziej nerwowych okresów, które często kończy się dla nich traumą lub ucieczką.
Do niedawna pokazy fajerwerków w sylwestrową noc były tradycją w dużych miastach. Metropolie odchodzą od tego pomysłu, zastępując je świetlnymi iluminacjami. Powodem takiej zmiany są m.in. reakcje czworonogów, które bardzo źle znoszą wybuchy petard.
Najbardziej podatne na stres są psy. Po wybuchu sztucznych ogni chowają się pod łóżkiem lub w łazience. Niejednokrotnie uciekają od swoich właścicieli.
– Co roku po nocy sylwestrowej do schroniska OTOZ Animals „Ciapkowo” w Gdyni trafiają zagubione psy. Tym – można powiedzieć – się udało. Są jednak takie, którym już nigdy nie udaje się trafić do właścicieli - tłumaczą urzędnicy gdyńskiego magistratu.
Warto podkreślić, że to także niebezpieczeństwo dla ptaków, które spłoszone często lecą na oślep i się rozbijają.
Gdyńscy urzędnicy zachęcają, aby zrezygnować z pokazu amatorskich fajerwerków dla dobra zwierząt domowych. Ponadto uważają, że warto zwiększać świadomość innych osób, m.in. dzięki aktywności w internecie.
– OTOZ Animals zachęca do wirtualnego wsparcia zwierząt w mediach społecznościowych. Chodzi o użycie specjalnej nakładki na facebookowe zdjęcie profilowe. Hasło: „Nie strzelam w Sylwestra”, któremu towarzyszy rysunek zrelaksowanego i zadowolonego psa. Ma przypomnieć innym użytkownikom portalu o problemie, z jakim borykają się zwierzęta i przekonać ich do niekorzystania z fajerwerków - dodają urzędnicy.
Jeśli posiadamy czworonoga, warto zadbać o jego komfort stosując kilka prostych zasad. Dzięki temu zmniejszy się stres psa:
Wcześniejsze wyjście na spacer – już w przeddzień Sylwestra warto wyjść z psem na dłuższy spacer. Przy tym trzeba pamiętać, żeby zawsze prowadzić go na smyczy.
Zasłonięcie okien – w sylwestrową noc warto zasłonić w naszym mieszkaniu okna. W ten sposób ograniczymy widzialność kolorowych rozbłysków, które niepokoją zwierzę.
Włączenie muzyki – w domu warto puścić muzykę czy włączyć radio. Wtedy nasz czworonożny przyjaciel będzie skupiał się na dźwiękach rozchodzących się w domu, co zwiększa szanse, że nie usłyszy huku fajerwerków z zewnątrz.
Przygotowanie legowiska w bezpiecznym miejscu – należy przygotować miejsce odpoczynku zwierzęcia w taki sposób, by czuło się ono w nim bezpiecznie, miało możliwość „zakopania się” i schowania w nim.
Zachowanie spokoju – jako właściciele psa powinniśmy zachowywać się normalnie i być spokojni.
Zastosowanie środków uspokajających czy nasennych (w ostateczności!) – jeżeli nasze zwierzę wyjątkowo ciężko znosi huk petard i fajerwerków, możemy podać mu środki medyczne, które zminimalizują uczucie lęku.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup fajerwerków warto kupić je w sprawdzonych miejscach. To materiał wybuchowy i łatwopalny, który niewłaściwie użytkowany może być niebezpieczny dla życia i zdrowia. Petardy powinny być odpalane przez trzeźwe osoby dorosłe i z dala od budynków mieszkalnych. Za łamanie tych przepisów grozi mandat w wysokości 500 złotych.