16.12.2020 10:00 2 raz/mat.pras.
W Trójmieście powstanie pierwsza polska fabryka komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu wykorzystywanych w tlenoterapii. Planuje ją uruchomić spółka technologiczna z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozwoli to uniezależnić się od dostaw tego rodzaju sprzętu zza oceanu.
Komory hiperbaryczne są wykorzystywane do tlenoterapii. Firma z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest dostawcą tego rodzaju sprzętu. Jednak w związku z pandemią COVID-19 i ogromnym popytem, spółka postanowiła poszerzyć produkcję komór o specjalną linię do produkcji koncentratorów tlenu.
— Coraz częstsze problemy zdrowotne związane z układem oddechowym, spowodowane m.in. rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a także powikłań po zachorowaniu na COVID-19, spowodowały wzmożony popyt na specjalistyczne urządzenia dostarczające tlen, czyli koncentratory tlenu. Od połowy października zapotrzebowanie na nie było tak duże, że decyzja o uruchomieniu produkcji samodzielnych koncentratorów tlenu obok zaplanowanej wcześniej na przyszły rok produkcji komór hiperbarycznych, przyszła naturalnie. W skład każdej komory wchodzi również koncentrator tlenu, zatem jego indywidualna produkcja nie będzie wymagała znacznych nakładów – mówi Adam Cegielski, prezes gdyńskiej spółki.
Większość koncentratorów obecnych na polskim rynku pochodzi z Chin lub USA. Urządzenia, ze względu na swoją wagę i gabaryty, transportowane są drogą morską – przesyłki lotnicze generują zbyt duże koszty i nie są praktykowane, stąd długi czas oczekiwania na dostawę.
— Podróż morska trwa zazwyczaj dwa miesiące, natomiast decyzja o zakupie koncentratora tlenu jest często niespodziewana i nagła. Urządzenie potrzebne jest zazwyczaj natychmiast, tu i teraz – dodaje Cegielski. - Zauważyliśmy ogromny popyt i postanowiliśmy wykorzystać tę szansę. Środki pozyskane z emisji akcji planujemy przeznaczyć na zbudowanie pierwszej w Polsce fabryki komór hiperbarycznych, a także koncentratorów tlenu. Plany mamy ambitne, już teraz przygotowujemy się do ekspansji na całą Europę. Oceniamy, że w Europie do nasycenia rynku brakuje jeszcze ponad 26 tysięcy komór hiperbarycznych.
Fabryka ma powstać na obrzeżach Trójmiasta.