11.12.2020 17:30 1 NW/gdańsk.pl

W 2021 roku rozpocznie się remont gdańskiego Żurawia

Źródło:gdańsk.pl

Gdański Żuraw zyska nowy blask. Na początku 2021 roku rozpocznie się remont zabytkowego dźwigi. W ramach prac m.in. wymieniona zostanie instalacja, przebudowana kondygnacja baszt i poszerzona ścieżka zwiedzania. Realizacja możliwa będzie dzięki środkom unijnym i wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Żuraw to zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą. W obecnym kształcie Żuraw został zbudowany w 1444 roku. Jest to zabytek i jedna z najstarszych bram Gdańska, która maga już renowacji.

W lutym przeprowadziliśmy z mieszkańcami konsultacje społeczne dotyczące jego remontu i modernizacji wnętrz - mówi Małgorzata Bochenek z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Natomiast dziś z radością informujemy, że na początku 2021 roku rozpoczniemy realizację projektu, dzięki któremu zabytkowy dźwig zyska nowy blask, zachowując jednocześnie swoją unikatowość i niepowtarzalny charakter oraz spełniając potrzeby lokalnej społeczności.

Projekt zakłada przebudowę, modernizację i konserwację dźwigu. W planach jes m.in. renowacja murów ceglanych i elementów drewnianych i metalowych. Wymieniona zostanie również wszelkiego rodzaju instalacja. Prace pozwolą na zmodyfikowanie dotychczasowej ścieżki zwiedzania, dzięki czemu zwiedzający zobaczyć będą mogli nieznane dotąd przestrzenie.

Żuraw jest zabytkiem techniki i jednym z niewielu zachowanych tego typu budynków na świecie - mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora NMM ds. administracyjno-technicznych. – Zrealizowane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń, poprawią komfort zwiedzania również osobom z niepełnosprawnościami, a dzięki zastosowaniu rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną, zmniejszą obciążenie dla środowiska.

Nowy Żuraw będzie posiadał zróżnicowaną ofertę kulturalno-edukacyjną, która podkreśli wartość historyczną, naukową i artystyczną obiektu. Program skierowany będzie do szerokiego grona odbiorców – szkół, studentów, osób prywatnych, rodzin z dziećmi i seniorów.

Oferta edukacyjna została pomyślana tak, żeby maksymalnie zaangażować jego odbiorców w proponowane im zajęcia - mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM. – Duże walory edukacyjne będą miały środki akustyczno-wizualne i multimedialne, w które zostanie wzbogacona nowa wystawa stała. Uczestnicy zajęć edukacyjnych w Żurawiu będą mogli m.in. odbyć rejs żaglowcem w kierunku portu gdańskiego oraz obejrzeć fragment nabrzeża przeładunkowego.

Koszt inwestycji to prawie 18 000 000 złotych. Projekt inwestowany jest całkowicie ze źródeł zewnętrznych: ponad 15 000 00 przekaże Islandia, Lichtenstein i Norwegia w ramach funduszy EOG i blisko 3 000 000 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24